Co byste měli vědět o kompostu a kompostéru

Kompost dokáže zázraky. Opravdu, nevymýšlíme si. S trochou nadsázky je možné ho označit za biopalivo pro zahradu. Pokud do půdy zapracujete kompost, dlouhodobě ji vylepšíte. Země bude kypřejší a bude lépe zadržovat vodu a živiny, které pak budou k dispozici rostlinám. Kompost sám navíc obsahuje mnoho živin, lze tedy vynechat nebo omezit další hnojení. Výrazně rovněž zlepšuje těžkou i písčitou půdu a prospívá půdní mikroflóře.

Jak si vyrobit vermikompostér

Fotogalerie

Jaký kompostér si vybrat nebo postavit 

Některé obce dokonce přispívají na koupi kompostéru, protože tím ušetří na odvozu komunálního odpadu. Kompostér lze vyrobit i vlastnoručně, ze dřeva nebo kovu. Důležité je, aby dovnitř procházel vzduch a kompostér měl kontakt se zemí. Tak se mohou půdní organismy, které proměňují zbytky rostlin v humus, dostávat dovnitř a ven. Pouze nevítané návštěvníky, jako myši a potkany, je nutné udržovat venku hustým pletivem na spodní straně kompostéru. Pro snazší přístup je praktické, pokud lze kompletně odejmout alespoň jednu boční stěnu kompostéru. 

Jaké žížaly pořídit do vermikompostéru

Kam kompostér v zahradě umístit 

Důležité je správně zvolit stanoviště: na nepříliš slunném místě, nejlépe v polostínu pod stromem. Trocha deště neuškodí, naopak, vlhkost je důležitá. Přístup ke kompostu by měl být pokud možno zpevněný, aby sem bylo možné odnášet kuchyňské zbytky i za deštivého počasí.

Jak získat žížalí kompost

Za jak dlouho vyzraje kompost 

Podle typu kompostéru, složení směsi a ročního období je kompost zralý po šesti až dvanácti měsících. Pak ho prosejte a velké kusy hoďte zpět, projdou procesem tlení znova. Kompost lze nechat zrát ale i déle – až tři roky. Orientační pravidlo zní: čím kratší je doba tlení, tím víc živin kompost obsahuje. U surového kompostu, tedy ve stadiu tlení po 3–4 měsících, je v popředí hnojivý účinek, kompost se ovšem dál rychle rozkládá („hnojivý humus“). Vyzrálý kompost naopak obsahuje dlouhověké humusové komplexy, které půdu vylepší dlouhodobě („trvalý humus“).

Pořiďte si žížalí čaj –⁠ hnojivo z vermikompostéru

Pro více kompostu do kompostárny 

Kdo nemá dost kompostu, může si opatřit větší množství v kompostárně. To má smysl třeba při zakládání nové zahrady, nebo pokud chcete zásadně vylepšit písčitou nebo těžkou půdu. Větší množství plošně zapracujte nejlépe motorovou plečkou, kterou si lze vypůjčit v hobby marketu.  

Potíže při vermikompostování a jak je řešit

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada