Když napadne sníh, budete skákat radostí. Tyto zahradnické finty jsou zadarmo a zahrada vám za ně poděkuje

Co se sněhem na zahradě: Tyto 3 zahradnické finty jsou zadarmo a zahrada vám za ně poděkuje

Ladovské zimy z písní a pohádek už dnes znají jen majitelé výše položených zahrad, v nížinách bývá sníh v posledních letech raritou. O to horší dopady mají na veškerou vegetaci holomrazy. Jakmile delší dobu mrzne, půda vymrzá a rostlinám hrozí sucho. Pokud u vás delší dobu nesněží (nebo neprší) a teploty se pohybují pod bodem mrazu, alespoň jednou za čas zahradu zalijte. Stromy, keře i trvalky, veškerá vegetace to ocení. A až napadne sníh, povyskočte si radostí, protože vám ubere dost práce.

Podle legendy dostal sníh barvu od sněženky, a proto jako jediná smí kvést i na sněhu

www.nkz.cz

1. Sypte sníh do skleníku

Tato praktika je všeobecně známá, ale jestli patříte mezi čerstvé majitele skleníku, je možné, že jste si ji ještě neosvojili. Skleník bývá v zimě mimo oblast zahradnického zájmu, jen opravdoví fajnšmekři v něm něco pěstují už v lednu. A tím pádem trpí suchem. V suché půdě nebují podzemní život, mikroorganismy i drobní půdní živočichové potřebují vláhu k životu, a když ji necháte přes zimu hodně vyschnout, budete mít zjara hodně práce, abyste život do půdy ve skleníku vrátili.

Řešení je jednoduché: až napadne sníh, popadněte hrablo nebo lopatu a sníh naházejte v bohaté vrstvě na záhony. Bude postupně odtávat a zavlažovat tak půdu pod sebou. Navíc ji sněhová peřina ochrání před erozí.

Ovocné stromy před mrazy ochraňte stejně, jako to uměly naše babičky a dědové: budete se divit, jak je to snadné a navíc zadarmo

www.nkz.cz

2. Sypte sníh ke kořenům stromů a keřů

Sněhovou nadílku samozřejmě uvítají stromy a keře. Ale ne ve svých větvích, nýbrž u kořenů. Kam ale nesněží vždy, zvlášť, když jde o mohutnější porost. Až budete z cestiček odhazovat sníh, miřte právě na oblasti kolem kmenů stromů nebo pod keře.Vrstva sněhu je ochrání před holomrazy (věděli jste, že sníh je tepelný izolant a teplota země pod vrstvou sněhu může být až o 10 °C vyšší než v holomrazech?) a při odtávání se bude pomaličku, ale dlouhodobě vsakovat do země, takže se dostane hlouběji a lépe rostliny zavlaží.

Jak pěstovat hrachor: Známe nejkrásnější druhy i pravidla úspěšné péče

www.nkz.cz

3. Ze sněhu budou mít radost i pokojovky

Nebojte, teď vás nebudeme nutit stěhovat na mráz parapetové rostliny. Ale sníh jim můžete dopřát i tak a jeho využití uvítáte, jestli máte doma děti školního věku. Zalévat „sněhovkou“ je totiž praktická ukázka fyzikálních zákonů. Sníh je zmrzlá dešťová voda, kterou stačí jen nabrat do konve, nechat doma roztát a zteplat na pokojovou teplotu a pro rostliny máte tu nejpřirozenější a nejlepší závlahu.

Ladoňka není ladonička: Jaký je mezi těmito jarními cibulovinami rozdíl, jak se pěstují a kdy kvetou

www.nkz.cz

O autorce: Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada