Co všechno může potrápit sazenice rajčat? Připravte se na nejčastější pohromy, ať jim předejdete a nezničíte si úrodu

Někdy to vypadá jako pěkná alchymie: i když sazenicím na parapetu poskytujete tu nejlepší možnou péči, viditelně se jim nedaří. A není té péče moc nebo jiná, než potřebují? 

Mladé sazenice totiž napadne plíseň, choroba nebo škůdce jen zcela výjimečně. Jádro pudla bývá nejčastěji v nesprávné péči o ně.

Vaječných skořápek se nezbavujte, skvěle je zužitkujete na zahradě. Víme, proč je budou vaše rajčata milovat

www.nkz.cz

Padání klíčních rostlin

Sazenička prospívá, ale pak se najednou, zničehonic, začne v krčku těsně nad zemí ztenčovat, až vršek stonku s listy upadne. Tomuto jevu se říká padání klíčních rostlin a jeho příčinou je napadení houbovou chorobou. Té vytvoříte ideální podmínky, když vysejete semínka příliš nahusto a následně mají sazeničky příliš vody, tepla a málo světla. Padání klíčních rostlin je nejčastější příčinou skonu nejmenších sazenic do fáze dvou až čtyř pravých listů. 

Jak mu předejít? Hned, jakmile sazenice vykouknou nad zem, je přestěhujte na chladnější místo s dostatkem světla a zalévejte až ve chvíli, kdy vrchní vrstva substrátu proschne. Až se na sazenicích objeví dva pravé listy, rozesaďte je po jedné, ať se neperou o světlo, vodu a živiny.

Bílá plíseň na substrátu

Za tento jev může nejčastěji kombinace tepla a přemokření substrátu. Když se plíseň (pozor, řeč je pouze o té bílé!) objeví, seškrábněte ji opatrne z povrchu substrátu a omezte zálivku. Pokud nejsou napadené rostliny, nemusíte nic víc řešit.

Jak se vzniku plísně vyvarovat? Zalévejte rostliny až ve chvíli, kdy je substrát na povrchu suchý.

Fleky na rajčatech
Info ikona

Světlé fleky na listech

Objeví se zničehonic a pěstitele často vyděsí. Světlá suchá místa se mohou objevit kdekoliv na listech a většinou je hlavní příčinou spálení od sluníčka. V dubnu a květnu už umí pěkně pálit a okno působí podobně jako lupa - sluneční svit násobí. Je proto praktické sazenicím přes poledne trochu přistínit.

 

Přihnojování rajčat na balkoně: kdy a čím rostliny v nádobách hnojit a jaká hnojiva vybírat

www.nkz.cz

Žloutnutí listů

Žloutnutím dává sazenice najevo, že se jí něco nelíbí. U menších je to většinou známka zimy nebo přemokření, větší kousky (kolem 20 cm a více) se tímto způsobem hlásí o další živiny. Rajčata, podobně jako ostatní plodová zelenina, potřebují hodně živin a pokud jste je nevyseli do přihnojeného substrátu (ten mívá zásobu živin na cca 6 - 8 týdnů), je dost možné, že jejich zásobu už rostlina vyčerpala.

Možností, čím je dosytit, máte celou řadu: od probiotik pro rostliny, přes granulovaný hnůj nebo hmyzí hnojivo, až po konvenční NPK hnojiva.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada