Jak správně založit kompost a co do něj patří?
Pravdou je, že kompostovat rostlinné zbytky není až taková věda. Jenže když to neděláte správně nebo do kompostéru přidáváte i to, co je lepší dát z hygienických důvodů raději do biopopelnice či popelnice na směsný odpad, zbytečně ho zatěžujete a někdy si zaděláváte na zbytečné problémy.
Syrové maso a kosti do kompostu neházejte
Maso se sice v kompostu rozloží, ale potřebuje k tomu dostatečně vysokou teplotu. Pokud ji nemá, začne zapáchat a reálně hrozí, že bude zdrojem řady chorob a plísní. Bezpečné je tedy maso vyhodit do biopopelnice, odkud putuje do průmyslové kompostárny. Tam je v porovnání s domácími malými kompostéry teplota výrazně vyšší a rozklad živočišných produktů bezpečnější.
Pečivo a „jedlé“ zbytky z kuchyně do kompostu můžou, ale…
To, co nedojíte, do kompostu vyhodit můžete. Potraviny se většinou rychle rozloží, ale zároveň také přilákají na hostinu nevítané hosty v podobě hrabošů nebo cizích koček. Zvažte tedy, nakolik by vám nečekaní strávníci z živočišné říše vadili, a podle toho se zařiďte.
Zvířátka a vše kolem nich: V kompostu opatrně
Život se zvířaty s sebou nese také smutné chvíle, když některé z nich navždy odejde. Dát ho do kompostu by se mohlo zdát jako dobrý nápad, ale nedělejte to. Z piety i proto, že hrozí riziko šíření chorob. A není malé. Mnohem lepší je využít buď služeb zvířecího krematoria nebo veterináře.
Riziko hrozí i při kompostování trusu masožravých zvířat. Ten za všech okolností vyhazujte do popelnice nebo do k tomu určené vyhloubené jámy na zahradě, kterou ale budete pravidelně zasypávat vápnem. Naopak vítaným doplňkem kompostu je podestýlka od králíčků, morčat nebo slepičince.
Jasné ne: Rostliny ošetřované chemickými postřiky
Pokud na zahradě používáte kupované postřiky, především totální nebo selektivní herbicidy, vždy si přečtěte příbalový leták a bezpečnostní list. Ne všechny přípravky jsou kompostovatelné (ani po uplynutí ochranné lhůty) a může se stát, že použijete-li do kompostu např. chemicky ošetřenou posekanou trávu, ponese si s sebou kompost rezidua postřiku. Pak se lehce stane, že místo aby prospěl pěstované zelenině, zpomalí její růst nebo ji zahubí.
Dřevěný popel je do kompostu skvělý, ale jiný ne
Dřevěný popel bude milovat každá rostlina vyjma těch kyselomilných, jako jsou azalky, rododendrony nebo borůvky. Trochu zvyšuje pH půdy, a to by se těmto druhům nelíbilo. Sypat ho můžete buď v lehké vrstvě přímo na záhony nebo ho prostě přisypávejte do kompostéru. Obsahuje spoustu cenných minerálů, pro rostliny je doslova životabudičem, a navíc funguje jako mírná dezinfekce.
Co ale nepoužívejte, je popel z barveného dřeva, lepených briket nebo klasického uhlí.
O autorce: Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.