Krok 1: Žijte na svém pozemku
Pokud zahradu již několik let užíváte a nyní jí chcete dopřát jen nový kabát, pak pro vás máme dobrou zprávu – první krok máte již splněný! Naopak dlouhou, ale ne nekonečnou, práci před sebou mají majitelé nových pozemků, na kterých jim teprve nedávno vyrostl vysněný dům.
Většina rodin chce mít zahradu založenou ještě před nastěhováním, což je často chybným krokem k plně funkční zahradě. Zahradní architekti vám vždy doporučí prožít na svém pozemku alespoň jeden kalendářní rok, abyste ho mohli pozorovat a získat dostatek informací k jeho následnému řešení.
A na co se máte zaměřit?
V klidu pozorujte přírodní podmínky budoucí zahrady - jak se vám na pozemek během roku opírá slunce, kam vám odtéká dešťová voda, jak se do zeminy vsakuje, jak vám proudí vítr, jaké plevele na pozemku rostou (důležité k určení kyselosti půdy).
Naciťte se na vaši zahradu snů
Dalším objektem k pozorování a naciťování jsou sousedské vztahy. Během jednoho roku zažijete venkovní život i vašich sousedů a podle toho se pak můžete rozhodovat při návrhu vlastní zahrady. Některé části budete chtít od sousedů odclonit nebo odhlučnit, některé naopak otevřít.
Živelné cesty jsou nedílnou součástí procesu
Posledním úkolem k pozorování jsou vaše kroky. Pohybujte se na svém pozemku a vytvořte si tzv. živelné cesty, které při realizaci zahrady proměníte v cestičky zpevněné. Nebudete mít potom tendence zkracovat si cestu mimo vytyčené trasy a obcházet špatně umístěné výsadby.
Na oblíbených místech vytvořte pobytovou část zahrady
Posledním úkolem bude najít si „svá“ místa, kde je vám dobře a kde trávíte nejvíce času. Tam pak v návrhu orientujte pobytové části zahrady. Díky tomuto ročnímu pozorování budete moci svou
zahradu bez problému rozdělit na funkční zóny (vstupní prostor/předzahrádka, obytná/společenská část, užitková zahrada apod.) a budete dlouhodobě spokojeni.
Krok 2: Inspirujte se
Tento úkol můžete plnit zároveň s krokem č.1. Ideální jsou pro to dlouhé zimní večery, kdy většina z nás tráví večer u televize a mobilních telefonů. Díky internetu máme dostatek inspirace opravdu na dosah. Kvalitní realizace a rady zahradních architektů naleznete nejenom na našem webu, ale také na Pinterestu, Instagramu a Facebooku v odborných skupinách pro zahradní architekturu. Velkou zásluhu na propagaci kvalitního zahradního designu má v posledních letech atelier Fléra v čele s Ferdinandem Lefflerem, jehož práci můžete najít např. na YouTube kanále nebo v archivu České televize v pořadu Ferdinandovi zahrady.
Nehledejte inspiraci v zahraničí. Může to zničit vaši zahradu
Inspiraci doporučujeme hledat především u českých zahradních architektů, kteří jsou na špičkové úrovni a tvoří zahrady pomocí lokálních rostlin a materiálů. Častou chybou navrhování zahrad svépomocí je inspirace anglickými zahradami, kde je klima diametrálně odlišné od naší země a použité zahradní kompozice nemohou v reálu fungovat. Dejte si tedy čas a hledejte inspiraci v realizacích velkých českých ateliérů.
Probudili jsme ve vás chuť tvořit a vrhnout se do návrhu?
Pak si nenechte ujít další díl, kde se budeme věnovat myšlenkové mapě zahrady a zakreslování pozemku.
O autorovi: Ing. Zuzana Siwková je zahradní projektantka, marketingová specialistka a máma 3 dětí s neutuchajícím optimismem a životním elánem. V zahradním umění ráda sleduje moderní trendy, ale přesto si drží svůj rukopis. Jejím velkým vzorem je tvorba zahradní architektky a spisovatelky Gertude Jekyll. Vedle projektování a realizace zahrad se věnuje zahradnickým kurzům pro veřejnost.