Počasí v říjnu a listopadu je totiž vlhčí a nedostatek vody je to, co čerstvě zasazené rostliny ohrožuje nejvíc. Jestli se vám nechce číst, podívejte se na naše video, kde v krátkosti vše shrnujeme:
Proč je lepší sázet trvalky, stromy a keře na podzim
- Úhrn srážek je u nás sice nejvyšší v létě, časté jsou ale přívalové deště a bouřky, voda tedy často odteče, a navíc se ale kvůli vysokým teplotám rychle odpařuje. Na podzim sice prší méně, ale vytrvaleji, a díky nižším teplotám se voda tak rychle neodpařuje. To je skvělé pro čerstvě vysazené rostliny, jimž nehrozí, že by tak jednoduše uschly.
- Zem je na podzim ještě vyhřátá z léta, ale teploty už nejsou nijak extrémní a rostlinám tak nehrozí teplotní šoky.
- Končí vegetační období, rostliny stahují energii ke kořenům a nemají tendence stavět bujnou zelenou hmotu. Čerstvě po přesazení tak mohou své síly směřovat k budování silných kořenových balů a na jaře pak obrazí se vší parádou.
- Při jarní výsadbě trvalek jim zkracujete vegetační období. U některých hrozí, že v sezóně výsadby vůbec nevykvetou. A to je škoda.
Užitečné tipy, jak sázet trvalky
Podzim je bohatý na zahradnické výstavy a veletrhy, takže je dost možné, že podlehnete momentálnímu nadšení a domů si přivezete spoustu nových sazenic. Samozřejmě to není ideální způsob, protože trvalkové záhony byste měli skládat tak, aby k sobě jednotlivé rostliny ladily - velikostí, barvou i strukturou.
Než přistoupíte k samotné výsadbě, nechte sazeničky pár hodin stát ve vodě. Pořádně se napijí a přesazení z květináče do záhonu pro ně nebude tolik stresující. Rostliny sázejte vždy tak hluboko, jak byly v květináči, ne hlouběji.
Jak sázet stromy a keře v kontejnerech
Výhodou stromů a keřů v květináčích je to, že se dají sázet kdykoliv v průběhu roku, tedy dokud nezamrzne zem. Kromě toho je pro ně podzim samozřejmě z hlediska ujímání vhodnější. Stejně jako trvalky je před přesazením pořádně zalijte, vyhlubte jim dostatečně velkou a širokou výsadbovou jámu a na její dno nasypte buď porci kompostu, vyzrálého hnoje, nebo jiného organického hnojiva.
Než do jámy usadíte sazenici, vždy narušte kořenový bal. Předejdete tak květináčovému efektu, kdy mají kořeny problém proniknout do okolního terénu a točí se stále v prostoru původního květináče. Stromy potřebují zpočátku dost vláhy, proto je v prvním roce nezapomínejte zalévat.
Jak sázet prostokořenné stromy
Prostokořenné stromy a keře je vhodné sázet výhradně na podzim, v jiných částech roku hrozí, že se neujmou a uschnou. Před tím, než je zasadíte, zabalte je přes noc do mokré textilie, aby se dostatečně napily, případně je pár hodin před výsadbou ponořte do kbelíku s vodou.
Stejně jako u kontejnerových sazenic je potřeba vyhloubit dostatečně širokou a hlubokou výsadbovou jámu, aby mohl strom pohodlně kořenit všemi směry. V případě prostokořenných stromků je nutné dát pozor na příliš hlubokou výsadbu – roub musí být vždy několik centimetrů nad zemí.
O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.