Při práci s „řetězovkou“ myslete na bezpečnost
Každý, kdo pracuje s motorovou pilou, by si měl pořídit protipořezové kalhoty a boty, ochranný štít obličeje, sluchátka a pracovní rukavice. Pořídit si je ovšem nestačí. Ochranné pomůcky opravdu používejte a nasaďte si je dřív, než pilu nastartujete.
Povrch pařezu zdrsněte a do drážek nasypte kompost
Nejprve povrch pařezu zdrsněte, resp. motorovou pilou ho podélně prořezejte vždy ve vzdálenosti 5 cm. Pak ke vzniklým drážkám vytvořte příčné řezy – pilu nasaďte v úhlu 90° a podobným způsobem veďte příčné řezy tak, aby se vytvořil vzor šachovnice. Na pilu nasaďte raději starý řetěz, i přesto ale dávejte dobrý pozor, abyste list pily udrželi během práce ve dřevě (při kontaktu s půdou se rychle tupí).
Pro zrychlené tlení pařezu si připravte napolo vyzrálý kompost a promíchejte ho s některým z urychlovačů kompostu. Směs pak velkoryse vršte a rozhrnujte po prořezané ploše pařezu. Nakonec ji smetáčkem důkladně zapravte do všech drážek, dokud je zcela nezaplníte.
Místo pily je možné také použít vrtačku s dlouhým a širokým vrtákem a vyvrtat do pařezu těsně vedle sebe hluboké otvory. Ty pak vyplňte připraveným kompostem.
Mikroorganismy a dřevokazné houby si s pařezem poradí
Takto ošetřený pařez začnou v brzké době postupně rozkládat mikroorganismy a dřevokazné houby. Aby měly rozkladné organismy stále dostatek potravy, přidávejte do prořezaných škvír a tvořících se skulin pravidelně trochu urychlovače kompostu anebo organického hnojiva, případně pařez vlhčete. I tak bude podle druhu dřeva trvat 5 až 10 let, než se pařez rozloží.