Jak poznáte, že půda na zahradě je bez živin, zhutněná nebo obsahuje moc vápníku? Prohlédněte si plevele, leccos vám o ní prozradí

Výskyt jediné rostliny nemá smysl přeceňovat, z celkového obrazu však lze leccos usoudit. Přitom se některé vlastnosti mnohdy vyskytují společně: třeba suché půdy jsou často chudé na živiny, zatímco zhutněné půdy jsou naopak často živinami bohatézamokřené

Nechtěný plevel: který vytrhávat, jak plít co nejefektivněji a jak zaplevelení předcházet

www.nkz.cz

Hodně dusíku signalizuje kopřiva i pampeliška

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) prospívá na půdách bohatých na živiny, zejména na dusík. V zahradě kopřivy často rostou u kompostu nebo na místech, kam se pravidelně odváží posekaná tráva. V zeleninovém záhonu naznačuje vysoký obsah živin ptačinec prostřední (Stellaria media), v trávníku pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)

Nižší obsah živin poznáte podle sedmikrásky

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) se začne šířit v trávníku, když se snižuje obsah živin v půdě, a trávy proto zpomalují růst. Totéž platí pro kopretinu bílou (Leucanthemum vulgare), která ale vykvete, jen když trávník, nebo alespoň jeho část, delší dobu neposekáte. 

Na zhutněnou půdu upozorní pryskyřník

Pryskyřník plazivý (Ranunculus repens) může být obtížný, protože se rychle rozrůstá výběžky. Roste zejména tam, kde je půda zhutněná a jiné rostliny se s tím nedokážou vyrovnat. Totéž platí pro přesličku rolní (Equisetum arvense), která také typicky roste na zhutněných, často zamokřených půdách

Plevel na zahradě: nepřítel, nebo spojenec?

www.nkz.cz

Šťavel a šťovík rostou nejraději v kyselé půdě 

Šťavel kyselý (Oxalis acetosella) dělá svému jménu čest: nejenže má nakyslou chuť, ale také nejraději roste na stinných místech a na místech s nízkou hodnotou pH, tedy v kyselém půdním prostředí. To platí také pro šťovík kyselý (Rumex acetosa). Kyselé půdy jsou mimochodem ideální pro rododendrony, borůvky a vřesovcovité rostliny. 

Podbělu se daří v půdě s vyšším obsahem vápníku

Podběl lékařský (Tussilago farfara) často kvete už v únoru, deštníkovité listy se rozvíjejí až později. Roste většinou tam, kde půda obsahuje hodně vápníku, tedy má vysoké pH. Dalšími indikátory vápenité půdy jsou kopytník evropský (Asarum europaeum)hvozdík kartouzek (Dianthus carthusianorum)

Divizna klíčí v půdě, která je pro jiné moc suchá 

Divizna (Verbascum) tvoří mnoho semen. Ta klíčí zejména na místech, kde je půda pro jiné rostliny příliš suchá. Bez konkurence se mohou divizny rozvinout do obdivuhodné velikosti. Jsou tak ideální do zahrady uzpůsobené nynějšímu klimatu, která by měla být odolná vůči suchu. Dalším indikátorem suché půdy je mateřídouška (Thymus)

Jarní plevele nelikvidujte, ale snězte

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada