Ve své domovině rostou přichyceny v korunách stromů, takže nevegetují v žádném substrátu a živiny a vláhu získávají z čerstvého vzduchu. Nehrozí jim tak přemokření a zároveň mají i u kořenů dostatek světla, které ke svému životu potřebují. Na pěstování nejsou náročné ani u nás, jen jim musíme nabídnout vhodné podmínky vycházející z jejich přirozenosti.
Kam orchidej umístit
Zásadní je dostatek světla, a to i u kořenů. Proto se orchideje prodávají v průhledných květináčích a spousta lidí dělá tu chybu, že je schová do neprůhledného obalu. Nedělejte tuhle chybu také. Rostlině pak chybí světlo a vy nemáte kontrolu nad tím, jestli není přelitá a v jaké kondici jsou kořeny.
Květináč umístěte na jihozápadní nebo jihovýchodní parapet, nikdy ale ne na přímé sluneční světlo, to tyhle květinky nesnášejí. Paradoxně se jim často líbí v kuchyni, v místě, kde ostatní pokojovky prospívají jen zřídkakdy, protože mají dostatek vzdušné vlhkosti z vaření. Jestli tedy máte dostatečně světlé okno v kuchyni, postavte je na něj.
Jak zalévat orchidej
S vodou buďte opatrní, platí pravidlo, že méně je více. Hlídejte si vzdušnou vlhkost, která by měla být alespoň 50 %. Když ji nedokážete doma zajistit, rostlinu každý den roste rozprašovačem, pozor si dejte jen na mokré srdíčko.
Kořeny jsou citlivé na přemokření, a tak řada profesionálních pěstitelů jednou za 10 dní namočí celý květináč na 10 minut do vody. Pak vyndá, nechá okapat a vrátí do obalu. Případně existují speciální obaly na orchideje, mají lehce kónický tvar, takže samotný květináč nedosedne až na dno a nehrozí, že by kořeny ležely ve vodě (pokud to se zálivkou opravdu nepřeženete) a rostlina získává vláhu z odparu.
Orchidej vám dá prostřednictvím listů vědět, když děláte něco špatně
Většina rostlin dokáže dát najevo, když se jí něco nelíbí. Většinou stačí mít oči otevřené a vědět, co který signál znamená:
Málo listů, kožovitá struktura a hodně tmavá barva signalizují málo světla. Buď ji přestěhujte na světlejší místo nebo jí přisvěcujte. Tenhle problém se objevuje především v zimě, kdy je světla obecně méně.
Žluté listy vás nemusí nijak strašit. Většinou jde o přirozené odumírání a rostlina brzy vyžene nové.
Stříbrošedé kořeny nebo vrásčité listy značí nedostatečnou zálivku. Zalévejte ji častěji, ale málo, nebo přistupte ke každodennímu rosení.
Měkké a ochablé listy nebo se suchými žlutými fleky ukazují na spálení sluníčkem. Poškozená místa odstřihněte a rostlinu přestěhujte mimo přímé sluneční světlo
Jak podpořit kvetení orchidejí
Funguje to tak u většiny rostlin a orchideje nejsou výjimkou. Abyste podpořili jejich další kvetení, vždy po odkvětu odstřihněte celý stonek nad třetím očkem a rostlina brzy vyžene nový.
Co když rostlina evidentně strádá? Nebojte se radikálního střihu kořenů
Na první pohled je vidět, že je něco špatně, ale vy netušíte, co? Zkuste ji přesadit. Vyndejte orchidej z květináče a prohlédněte si kořeny. Když nejsou pěkně zelené, ale naopak hnědé nebo suché, očistěte celý kořenový bal od substrátu a nebojte se kořeny opravdu radikálně ostříhat - všechny jakkoliv nepěkné dejte pryč. Důležité je pracovat s čistými nůžkami, aby nedošlo k jakékoliv infekci rostliny a zasadit ji pak můžete do stejně velkého květináče, jako byla původně, orchideje mají radši menší, útulný prostor. Vždy sáhněte po substrátu na orchideje a ujistěte se, že jste jím vystlali i místa mezi kořeny.