Zahrada v lednu: Na výsevy je ještě brzy, ale jisté činnosti nezanedbejte. Zaberou minimum času a mají maximální výsledky

Jak se starat o zahradu v zimě?

Lednový mráz, nedostatek světla a zmrzlá půda rozhodně zahradničení nenahrávají. I když… je pár činností, které vaše zahrada v lednu ocení, a vy tak získáte náskok na celou sezónu. Pokud máte chuť a venkovní podmínky to dovolí, klidně můžete i teď dovysadit česnek, zasadit trvalky nebo keře a stromy. Všemu bude rozhodně lépe v zemi než v květináči. Ale něco na práci se najde také v době, kdy mrzne až praští.

Staňte se mistry v zimním přikrmování ptáků: jak to udělat, aby létali na krmítko právě k vám?

www.nkz.cz

1. Přikrmujte ptáky

Jestli jste se rozhodli přikrmovat ptáky, tak teď, když jsou největší mrazy a leckde i spousta sněhu, s tím nesmíte přestat. Ptáci si totiž na semínkový raut zvyknou a při svých cestách do nocoviště spoléhají na to, že si u vás dopřejí večeři. Ta je pro ně důležitější než pro lidi, protože bez dostatečné energetické zásoby na noc jsou ohroženi na životě.

O tom, jak se o ptáky a ptačí krmítka v zimě starat, jsme už psali, proto se nebudeme opakovat. Snad jen zdůrazníme, že byste rozhodněneměli podceňovat hygienu v krmítku a pravidelné dosypávání vhodné potravy. Obloukem se pak vyhněte tomu, abyste ptákům nabízeli lidské jídlo. Je pro ně často jedovaté.

Přidejte do kompostu tuto jednu věc a vše letos poroste jako divé: už naše babičky to věděly

www.nkz.cz

2. Použijte dřevěné uhlí jako hnojivo

Topíte doma dřevem? Pak máte zásobu téměř dokonalého a univerzálního hnojiva. Dřevěný popel je totiž plný minerálů, stopových prvků, zlepšuje strukturu půdy a zároveň ji trochu dezinfikuje. Samozřejmě ho můžete sypat do kompostu, ale ještě lepší je zásobit rovnou záhony. Stačí jím posypat v malé vrstvě zem a nechat ležet. Do jara se částečně vstřebá, po oblevě navíc zapracují žížaly a rostliny budou z připravené půdy nadšené.

Stopku má dřevěný popel u rostlin vyžadujících kyselejší půdu, protože zvyšuje pH půdy. Nesypte ho proto k azalkám, rododendronům, borůvkám apod., vše ostatní ho ale bude milovat. Pozor, povolený je pouze popel z neupraveného dřeva. Z uhlí nebo koksu na zahradě vůbec nepoužívejte a vysypte ho do popelnice.

5 důvodů, proč si pořídit skleník: dočkáte se nejen dřívější sklizně, ale i úspory peněz

www.nkz.cz

3. Pečujte o skleník 

Skleník nebo pařeniště v zimě nenechte ležet jen tak, a to ani v případě, kdy v něm nic nepěstujete a nezimujete rostliny. Pod střechu neprší, a tak půda ve skleníku v zimě vysychá. Když jí nedodáte vláhu, na jaře bude zcela neúrodná, protože z vyprahlé půdy se vypaří i půdní život a dostat vše zpátky do kondice vám dá dost práce. Jednou za čas proto skleník pořádně zalijte nebo do něj přehazujte sníh z venku. Opravdu se to vyplatí.

4. Sněte a plánujte

Než se sezóna naplno rozjede, máte ideální příležitost ji naplánovat. Vymyslete, co byste letos chtěli pěstovat, kam to vysejete, vysadíte, jak rozšíříte květinové záhony, co je potřeba naopak přesadit, upravit, dodělat… Asi sami víte, že na zahradě není nikdy hotovo. A s jasným plánem na papíře jde práce mnohem lépe od ruky.

Teď je také čas udělat sipořádek v semínkách, protřídit je a dokoupit nová. Sáčky se starými semínky nemusíte vyhazovat, dejte si je stranou a na jaře přednostně vysejte. Každé semínko je jinak vitální, a tak je stále velmi pravděpodobné, že i z takových semínek dokážete něco vypěstovat.

Jaké jsou nejlepší pokojové rostliny: 6 nejkrásnějších pokojových rostlin

www.nkz.cz

O autorce: Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada