Potřebujete-li odstranit silné větve, je důležité zvolit pro řez správný termín. Nejvhodnějším obdobím je konec zimy. Při teplotách nižších než 10 °C je dělení buněk omezeno na minimum. Pokud se do řezu pustíte koncem zimy, snížíte nebezpečí, že dělivé pletivo kambium, které tvoří vrstvu mezi kůrou a dřevem, vyschne a strom pak bude potřebovat dlouhou dobu k tomu, aby vytvořil novou kůru.
Štěpařský vosk používejte jen na čerstvé řezné rány
Při řezu dbejte na jedno základní pravidlo: snažte se neporanit větve, které nemáte v úmyslu odstranit. Nenasazujte tedy pilu příliš blízko ke kmeni nebo k ramenům, která chcete na stromě ponechat.
Po dokončení řezu čerstvé rány ošetřete štěpařským voskem. Tím se zamezí vysychání kambia, což na jaře umožní co nejrychleji zranění zacelit. Nové výzkumy však ukazují, že v pozdějším období je ošetření celé řezné plochy štěpařským voskem spíš na škodu, protože zpomaluje hojení ran. Je nutné pouze v případě, kdy je dělivé pletivo ohroženo mrazem nebo je vystaveno okusu zvěří. Později než na konci zimy byste tedy měli řezat na větevní kroužek a hladký řez nechat nezakrytý.