Úspěch zajistí kombinace dvou zásadních faktorů: vyživená půda a velmi mělká výsadba. Pojďme si ale pěstování celeru projít krok po kroku.
Kdy a jak vysévat celer
Celer patří mezi zeleninu s velmi dlouhou vegetační dobou, to znamená, že od chvíle, kdy ho vysejete, až do okamžiku sklizně uplyne v podstatě půl roku. Z toho plyne jediné - není čas ztrácet čas a semínka by měla přijít do země už v první polovině února.
Sáhněte po výsevním substrátu, je velmi jemný a to bude celeru vyhovovat. Drobná semínka o velikosti nemletého máku vysejte na povrch a jen velmi zlehka zasypte zeminou. Vršek nepěchujte, ať mohou rostlinky pohodlně klíčit a prodrat se ven.
Celer klíčí při teplotě od 18 do 23 °C a v této fázi nepotřebuje světlo. Není proto potřeba ho nyní dávat na topení ani parapet, důležitá je správná teplota a trvale vlhký substrát. Pro zálivku ze začátku nepoužívejte konvičku, ale rozprašovač. Pro zvlhčení úplně stačí a nehrozí, že byste jemná semínka vyplavili. Jakmile sazeničky vykouknou nad zem, přestěhujte je naopak na co nejsvětlejší místo v bytě, aby se nevytahovaly za světlem, preferovat budou v této chvíli chladnější podmínky, ideálně mezi 10 a 15 °C.
Jakmile sazenicím dorostou alespoň dva pravé lístky (tedy ty, díky nimž poznáte, že se jedná o celer), je na čase je rozesadit po jedné a nechat růst až do poloviny května doma, případně je můžete přestěhovat v půlce března do skleníku. Jen pozor, v případě mrazivé předpovědi je nezapomeňte přikrýt.
Jak pěstovat celer na záhoně
Ven přesaďte sazenice celeru až v polovině května, nenechte se zviklat případným teplým jarem. Sazeničky jsou na mrazivé teploty náchylné a stačí jedna noc s teplotami pod nulou a zhatili byste celé své dosavadní snažení.
Půdu vyžaduje celer bohatou na živiny, rozhodně nepohrdne pořádnou porcí kompostu a dohnojovat ho můžete i v průběhu sezóny třeba granulovaným hnojem (pozor, ne čerstvým, ten by ho spálil).
Při výsadbě na záhon si dejte pozor, ať sazeničky “neutopíte”. Tato bulvová zelenina vyžaduje mělkou výsadbu, v žádném případě nesmíte utopit středové “srdíčko”, pak byste se nedočkali bulev, jen listů.
V průběhu sezóny hlídejte zálivku, klidně můžete pro omezení odparu vody ze země záhon s celerem zamulčovat. Nikdy ho ale nezalévejte přes listy, zvyšovali byste pravděpodobnost hniloby.
A jeden tip na závěr: až celer začne tvořit bulvy, jednou za 14 dní odtrhněte nejspodnější patro listů. Bulvy budou při sklizni větší.
O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.