Nedočkavci, co vysévají rajčata dřív, zbytečně riskují, že budou mít sazenice neduživé a vytáhlé (protože doma za oknem na ně je začátkem března stále ještě málo světla a přisvěcuje jen velmi málo pěstitelů). Přitom rajčata jsou z těch, co opravdu rychle klíčí (většinou vykouknou na zem do týdne) i rostou. Až by se chtělo říct, že doslova před očima.
Jak vysévat rajčata
Použít můžete klasické sadbovače, vybírejte ty s co největšími okénky na jednotlivé sazenice a do každého dejte maximálně dvě semínka. Rajčata potřebují od začátku dost živin a v malých okénkách by jich měla velmi brzy málo, stejně jako živin.
Klidně ale můžete experimentovat a pro výsev použít stará plata od vajec, ruličky od toaletního papíru nebo kelímky od jogurtu, do kterých ale udělejte na dně dírky.
Sadbovač (nebo jiný obal) naplňte do 3/4 substrátem (výsevním, univerzálním nebo bezrašelinovým) a upěchujte. Na takto připravený základ položte rajčatová semínka a zasypte další vrstvou substrátu. Tu už nechte pěkně kyprou. Na závěr zalijte, ideální je v prvních dnech rosit rozprašovačem, abyste semínka nevyplavili.
Kam dát vysetá rajčata
Než semínka vyklíčí a vykouknou nad zem, potřebují hlavně teplo. Klidně je položte přímo na topení a pěkně jim zatopte pod nohama. V této fázi také nesmíte zapomenout na vodu. Právě doba klíčení je pro všechna semínka naprosto zásadní a jsou během ní nejcitlivější. Stačí jednou zapomenout zalít, nechat substrát vyschnout a je po semínkách i potenciální úrodě. Substrát proto udržujte stále vlhký, nebojte se stříkat rozprašovačem i dvakrát denně.
Jakmile rajčátka vykouknou ven, je potřeba sazeničky přestěhovat do trochu chladnějšího prostředí a na co nejsvětlejší místo. Kdybyste je nechali v teple, budou ze substrátu doslova utíkat a vzniknou z nich hubené nitky. To nechcete. Naopak, žádoucí je, aby zelená drobotina rostla pomaleji a sílila. Jen tak se dočkáte silných vitálních sazenic, které na záhoně neskolí první větší déšť.
Kdy hnojit rajčata
Rajčata vyžadují spoustu živin. Ve fázi semínek a klíčků je ale nepřihnojujte, zvlášť pokud jste použili výsevní substrát. Ten většinou obsahuje hnojivo na prvních 6 - 8 týdnů, takže dalším hnojením by mohlo dojít naopak k přehnojení sazenic a jejich úhynu.
Určitě se vyplatí dopřát semínkům už na začátku mykorhizu, případně probiotickou zálivku. Obojí poslouží vitalitě rostlin a zvýší jejich odolnost vůči potenciálním chorobám. Klasické hnojení si ale nechte až na dobu, kdy půjdou sazeničky do většího (nebo samostatného) květináče, případně až do záhonu.