Pořiďte si vyvýšený záhon a ochraňte zeleninu před slimáky. Zvládne ho postavit každý

Ve vyvýšených záhonech můžete pěstovat cokoliv, nejsou určené jen pro zeleninu, byť je k tomuto účelu využívá asi nejvíc zahrádkářů. Když budete chtít, můžete si je postavit třeba na balkóně nebo terase a nechat je obrůst květinami, okrasnými nebo jedlými keři. 

Jak založit konvexní nebo konkávní záhon

www.nkz.cz

Proč je vyvýšený záhon lepší než klasický?

Důvodů je celá řada, pojďme si rozebrat ty zásadní:

Šetří zdraví

Ke klasickým záhonům se musíte ohýbat, klekat a kdoví co ještě. Dvacetiletým zahrádkářům je to jedno, ale od pětatřiceti výš už o sobě dává tělo vědět při nesprávném pohybu o něco víc. K vyvýšeným záhonům, pokud je vyrobíte alespoň 80 cm vysoké, se nemusíte tolik ohýbat a práce je u nich mnohem příjemnější. 

Chrání obsah před škůdci

Poletujícím škůdcům v napadení nezabráníte, ale vyvýšená plocha je docela slušnou bariérou pro slimáky. Není stoprocentní, zvlášť když dovnitř vysázíte šťavnaté saláty nebo zelí, ale jejich výskyt dokáže omezit. Zvlášť, když na záhon z vrchní strany upevníte měděný drátek.

Je vhodný i na zahrady s jílovitou půdou

Vyvýšený záhon si sami naplníte, takže je úplně jedno, jak kvalitní máte půdu na zbytku zahrady. Obsah snadno přizpůsobíte tomu, co v něm budete pěstovat. 

Bezpracně vás zbaví zahradního odpadu

Kdybyste měli do vyvýšeného záhonu kupovat zahradnický substrát, dost by se vám prodražil. Klidně ho můžete naplnit směsí travních drnů, větví, listí, kuchyňských a rostlinných zbytků nebo čerstvě posekané trávy a kvalitní zeminu dát jen na povrch. Všechno tohle se tlením promění ve vyživenou půdu, ve které se bude vegetaci líbit.

Ušetříte za hnojiva

Když záhon naplníte organickým odpadem, bude postupně tlít a vyživovat tak zbytek plochy. “Hladinka” v záhoně také díky kompostovacímu procesu bude postupně klesat, takže stačí, když na povrch nasypete podle potřeby vyzrálý kompost. Vlastně tak velmi přirozeně vytvoříte zdravý ekosystém plný života a živin.

Jak založit záhon pomocí kobercového mulčování

www.nkz.cz

cihlový vyvýšený záhon
Info ikona

Jak vyrobit vyvýšený záhon

Možností, z čeho vyvýšený záhon vyrobit, je spousta. Sáhnout můžete po již hotových záhonech ze dřeva, plechu, plastu, dřevoplastu, proutí… Zkrátka výrobci se chopili příležitosti a nabízejí skutečně neomezené možnosti.

Lepší je ale vyrobit si vyvýšený záhon svépomocí. Budete z něj mít stoprocentně větší radost než z kupovaného, zpracujete i přebytečný materiál ze stavby nebo rekonstrukce a zároveň vytvoříte unikátní dílo, které k vám na zahradu padne jak ulité.

Využít můžete staré cihly, lokální kameny (vyvýšené záhony z kamenů se staví podobně jako suché zídky), starší nenatřené fošny (alespoň 5 cm silné) nebo dřevěné palety. 

Nejprve vytvořte základní konstrukci (myslete na to, že záhon by měl být vysoký 60 - 80 cm a široký 120 cm,  aby se vám u něj dobře pracovalo a měli jste až ke středu přístup z obou stran). Pokud budete stavět záhon přímo na zem a nebudete vnitřek vystýlat nopkovou nebo bazénovou fólií (dělává se to jako ochrana dřeva před vlhkem), je dobré položit na dno pletivo jako ochranu před hlodavci. A pak už můžete začít plnit s ohledem na to, co v něm budete pěstovat

výroba vyvýšeného záhonu
Info ikona

Čím vyvýšený záhon naplnit

Nově zakládaný vyvýšený záhon může tvořit několik vrstev. Na dně by měl být materiál nejhrubší, postupně by se měl zjemňovat.

  1. Na dno záhonu naházejte větve z prořezů, vytrhané kopřivy a travní drny obrácené kořeny nahoru.

  2. Druhou vrstvu může tvořit přebytečná štěpka z listnatých větví, čerstvá posekaná tráva, sláma, shrabané listí, organické zbytky z kuchyně i zahrady.

  3. Třetí vrstvou by měl být vyzrálý kompost, nemusíte ho ani příliš přehazovat, v záhonu dotleje, případně drobnější organické zbytky.

  4. Čtvrtá vrstva je výsevní / výsadbová a měla by tvořit alespoň 20 cm. Využít můžete kupovanou zeminu určeno pro vyvýšené záhony, substrát dle typu rostlin, které budete v záhoně pěstovat a nebo jemně prosátý zahradní kompost.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada