Zimolez kamčatský neboli kamčatská borůvka plodí velmi brzy, ještě před jahodami a to v květnu
Zimolez kamčatský (Lonicera caerulea var. kamtschatica), kterému se u nás neřekne jinak než kamčatská nebo také indiánská borůvka, což může být pro méně zkušené zahrádkáře malinko zavádějící. Jedná se o oblíbený, jedlý keř, blízce příbuzný našim domácím zimolezům. Dle názvu se často lidé mylně domnívají, že se jedná o nějaký druh borůvky, nicméně s tou má společného leda tak barvu a chuť plodů, vše ostatní je poněkud odlišné, to je třeba si uvědomit, než ji vysadíte.
Kdy plodí zimolez kamčatský
Jestli na své zahradě rádi neustále něco zobete a nebaví vás čekat, než uzraje rybíz či angrešt, určitě si právě zimolez kamčatský vysaďte. Výsadbu stihnete buď ještě teď na podzim, kdy je v zahradnictví vcelku dobrý výběr, nebo na jaře, přičemž keřík bude rodit hned příští rok. Jedná se o první ovoce, které dozrává už od poloviny května, a na sladkých plodech si pochutnáte ještě před jahodami. Plody jezte nejlépe čerstvé, jsou totiž plné důležitých vitamínů, minerálních látek a karotenoidů. Dorůst může i dvou metrů a jeho životnost je i několik desítek let, tedy pokud se o něj budete pořádně starat.
Jak hnojit kamčatskou borůvku
Ačkoliv dle názvu by se mohlo zdát, že zimolez kamčatský vyžaduje, stejně jako borůvky či brusinky, kyselé pH půdy, tzn. rašelinu, není tomu tak. V tomto pěstitelé často chybují a připravují se tak o výborné plody. Kamčatská borůvka se spokojí s běžnou zahradní půdou, kterou můžete obohatit o kompost nebo nějaké průmyslové hnojivo pro ovocné dřeviny.
Kam zasadit a jak se stříhá kamčatská borůvka
Zvládne sucho a částečně zastíněná stanoviště, ale slunce má přeci jen raději, už kvůli dozrávání plodů. Světlo má tento druh zimolezu vážně rád, v zastíněných podmínkách sice bude trochu plodit, ale mnohem více, než plodů, bude mít listů a to není tak úplně žádoucí. Rostliny nejsou samosprašné, takže je vhodné vysadit zhruba 150 cm od sebe minimálně dvě rostliny.
Kamčatská borůvka vyžaduje pravidelný, prosvětlovací řez, nejlépe na podzim, po opadu listu nebo brzy na jaře. Díky tomu bude keř dobře prospívat a hlavně pravidelně plodit.
Nejlepší odrůdy kamčatské borůvky: některé mají extrémně velké a aromatické plody
Kamčatské borůvky kvetou od dubna bílými, nálevkovitými květy a zrají od poloviny května do konce června. Plody jsou tmavě modré, protáhlé bobule, které jsou sladké a chutné. Oblíbené jsou například odrůdy ´Delight´, ´Maitop´, ´Altaj´ nebo ´Amur´, přičemž poslední jmenované mají nejen velké, ale zároveň i silně aromatické plody.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.