Cílem řezu je udržení muchovníku v přijatelné výšce (zhruba do 2 m), aby se z něj plody dobře sklízely, a také pravidelná obměna plodonosných výhonů. Jak tedy muchovník řezat?
Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad a parků do ZahrAppky
Jak řezat muchovník ve formě keře
Muchovník pěstovaný jako keř je v běžných zahradách k vidění častěji než stromek. Jeho řez připomíná řez keřového rybízu. Klíčem k řezu je totiž fakt, že muchovník plodí nejlépe na dvouletých až čtyřletých větvích.
První rok (hned po výsadbě) zkraťte výhony muchovníku o dvě třetiny délky, a to kvůli podpoře rozvětvení. Pokud muchovník následující rok nevytvoří alespoň 10 nových výhonů, je možné postup zopakovat. Třetí rok nechte už keř plodit a další roky se snažte ho udržet v přijatelné výšce. Plodnost by se tak měla rovnoměrně rozložit na celý keř, a ne pouze na jeho vrcholy. Jakmile keř přestane vytvářet nové přírůstky (6. až 8. rok), je třeba ho zmladit, tzn. vyřezat třetinu nejstarších větví na úroveň půdy.
Jak řezat stromek muchovníku
Muchovník ve formě stromku vypadá sice líbezně, a jako vícekmen je vhodný i do malých zahrad, nicméně poskytuje nižší úrodu než keř. Stromek muchovníku se často doporučuje řezat jako jabloň, na jeho korunu však můžete aplikovat podobná pravidla jako pro keřové větve.
V praxi to znamená zapěstování koruny výchovným řezem a udržení rovnováhy mezi růstem a plodností (udržovací řez – odstraňování suchých, poškozených a nesprávným směrem rostoucích větví, zkracování větví pro udržení tvaru, prosvětlení apod.). V intervalech tří let pak nastává čas na obnovu plodonosných větví, a odplozené větve se proto řežou k nejníže postavenému mladšímu rozvětvení. Pro udržení plodnosti se takto nahrazuje zhruba třetina větví.
Zimolez kamčatský místo borůvek
Kdy řezat muchovník
Výchovný řez se u mladých výpěstků provádí hned po výsadbě. Udržovací řez realizujte v předjaří, stejně tak zmlazovací (ideálně po mrazech, ale ještě před vegetací – shoduje se s termínem řezu révy).