Fazol je nenáročná plodina, která pochází z tropických částí Ameriky, odkud byla kolonizátory dovezena do Evropy. Je nejen užitkovou, ale i okrasnou rostlinou. Zaměřme se nyní ale na její užitkovost. Některé zdroje uvádějí, že spolu s rýží nasytí fazol až polovinu lidstva. Pozornost si fazol ale zaslouží i kvůli látkám, které mají příznivý vliv na léčbu cukrovky. Než se však do pěstování a pojídání fazolí pustíte, nezapomeňte, že se konzumují až po tepelné úpravě – syrové obsahují nežádoucí sloučeniny, které se varem rozkládají.
Keříčkový a tyčkový fazol
Rozlišují se dvě formy fazolu zahradního – keříčková a popínavá (tyčková).
- Tyčkový fazol (má vždy ploché lusky, které mohou být zelené, ale i různě skvrnité) potřebuje oporu (alespoň dvoumetrovou) a lusky se sklízejí postupně podle toho, jak dozrávají.
- Keříčkový fazol (jeho lusky mají vždy kruhový průřez a jsou žluté nebo zelené) se pěstuje bez opory a jeho lusky dozrávají takřka současně. Krátká doba sklizně může být pro někoho nevýhodná, proto je možné vysévat rostliny v několika termínech po sobě.
Jaké nároky má fazol
Fazol je teplomilná plodina s optimální teplotou pěstování 22 °C. Je sice citlivý na chlad, ale lusky vytváří i při teplotě 15 °C. Na světlo není náročný, roste i v polostínu, ale místo by mělo být vzdušné, jinak rostlina trpí plísněmi. Značné nároky má fazol na vodu – vyžaduje pravidelnou zálivku, zvláště v době klíčení a nasazování lusků. Vyhovují mu středně těžké kypré půdy s neutrálním pH.
Na záhonu se fazol pěstuje ve druhé nebo třetí trati po jakékoli zelenině s výjimkou luskovin. Ze živin je náročný hlavně na draslík, dusík a vápník. Po vzejití, nejlépe v době od kvetení do začátku nasazování lusků, se doporučuje fazol přihnojit ledkem vápenatým.
Jak správně pěstovat fazol
Obecně platí, že by se fazol měl sít v době, kdy teplota půdy neklesá pod 10 °C (od poloviny května). Semena keříčkového fazolu se sejí na vzdálenost 5–10 cm v řádcích vzdálených 40 cm. Hloubka výsevu by měla být zhruba 5–7 cm. Výsev je možný i do tzv. hnízd – do jamek vzdálených 30–40 cm se sejí tři až čtyři semena. Fazol vzejde do týdne až 14 dnů. Po vzejití půdu nakypřete. Ve vlhkém roce, což asi letos nehrozí, můžete aplikovat přípravek proti houbovým chorobám.
Popínavý fazol se seje ve stejnou dobu jako keříčkový, nejlépe do hnízd po čtyřech až šesti semenech na vzdálenost 60 cm ve čtvercovém sponu. Hloubka výsevu by měl být cca 8 cm. Poslední termín k setí jakéhokoli fazolu je konec června.
Sklizeň fazolových lusků a semen
Péče o rostliny je shodná jak u keříčkového, tak tyčkového fazolu. Neliší se ani pěstování pro lusky a pro semena. Křehké zelené lusky s neúplně vyvinutými semeny se nejčastěji zavařují, zrna se ale mohou i vylupovat ve stadiu mléčné zralosti. Čerstvé lusky se rychle kazí a nesnášejí skladování – v lednici vydrží asi týden.
Sklizeň semen v plné zralosti nastává později, když už lusky zasychají a semena jsou pevná, vybarvená a vyzrálá. Taková je možné uskladnit – používají se pak jako běžná luštěnina.