Konečně déšť? Počkejte, až spadne poslední kapka a běžte nakypřit záhony a sklidit kořenovou zeleninu

Jakmile zaprší, nakypřete záhony 

Jestli něco vegetaci v záhonech ani trochu neprospívá, je to tvrdý škraloup na povrchu půdy. Voda se skrz něj nedokáže vsáknout, takže se při dešti i zálivce tvoří kaluže a voda odtéká jinam. Současně ale ztrácí půda i schopnost vodu zadržovat, paradoxně se rychleji odpařuje.

Jakmile zaprší, popadněte kultivátor a povrch půdy nakypřete. Dosáhnete toho, že se voda v půdě déle udrží. Jestli pršelo hodně a ze záhonů se stalo bahniště, s touto činností počkejte do druhého dne, půjde vám lépe od ruky.

Osvědčené triky od jižanů, aby vaše zahrada zvládla s přehledem i vysoké teploty

www.nkz.cz

Plevele se po dešti zbavíte snadněji 

Výhodu zapršených záhonů je, že jde všechno snadněji ven. Tedy i plevel. Jestli patří odplevelování mezi vaše nenáviděné činnosti, krátce po dešti, dokud je zem vlhká, nad ním strávíte mnohem méně času než za sucha. Hluboko kořenící plevele sice nevytáhnete ven bez pomoci lopatky, ale většinu nežádoucího porostu ano.

Top 10 nejkrásnějších trvalek z babiččiny zahrady

www.nkz.cz

Po dešti sklízejte kořenovou zeleninu

Dostat v dlouhodobém suchu ze záhonu mrkev, petržel nebo černý kořen může být výzva. Po dešti, zvlášť vydatnějším, to půjde mnohem lépe a bez rizika, že jedlé kořeny polámete nebo přetrhnete. 

Vysejte nová semínka

Potíž letních výsevů tkví v tom, že je půda často vyprahlá a vy nedokážete dát té drobotině dostatek vody, aby začala klíčit. Po dešti je na tuto činnost ideální chvíle. Teď v polovině července můžete ještě s klidem vysít semínka celoročních ředkviček, listových salátů k řezu, řepy, ředkví nebo některých bylinek, např. měsíčku nebo kopru.

sázení trvalek
Info ikona

Přesazujte

Ať máte připravené předpěstované sazenice zeleniny a trvalek nebo potřebujete přestěhovat jakoukoliv zeleň v rámci zahrady, je po dešti ten ideální čas. Ve vlhké půdě se vše mnohem rychleji a jistěji ujme. 

Pohnojte

Těžko najdete lepší čas na hnojení tekutými hnojivy než po dešti. Půda je vlhká a většinu tekutých hnojiv doporučují jejich výrobci rozmíchávat v zálivce. Té teď budete potřebovat méně a s větší jistotou se dostanou živiny tam, kam mají.

Po dešti vyrazte na obhlídku a lov slimáků

Bezprostředně po dešti máte jedinečnou příležitost zjistit, kolik máte na zahradě slimáků. Samozřejmě neobjevíte všechny, ale po dešti vyrazí na obhlídku terénu, protože jim to ve vlhku lépe klouže. Sbírejte je a zbavte se jich. Ať už podle našich tipů nebo podle svého.

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada