Za favoritku, která dorazí do cíle první, je považována odrůda ’Matina’. Je osvědčená, výnosná a také odolná vůči většině chorob rajčat. Pro jarní vysazování do záhonů anebo do skleníku však lze pořídit i několik rychle rostoucích odrůd.
Sladká rajčata pro časnou letní sklizeň
Z běžně dostupných rajčat dozrává nejdřív odrůda ’Start F1’, k velmi raným patří například také odrůdy ’Toro F1’ a ’Valdo’, stejně jako známé ’Stupické polní rané’. Při včasném předpěstování budete brzy sklízet také třeba třešňová rajčata ’Mini’.
Kdy a jak si předpěstovat rajčata
Chcete-li rajčata zasadit do skleníku, můžete začít s předpěstováním už v únoru, obecně však platí, že ideální čas pro výsev rajčat k předpěstování nastává kolem poloviny března. Od výsevu do přesazení uplyne zhruba devět týdnů.
Pro klíčení potřebují semena rajčat teplo: přes den nejméně 20 °C, v noci nejméně 12 °C. Jakmile se děložní lístky klíčních rostlin rozestoupí do vodorovné polohy, je čas přepikýrovat semenáčky ze sadbovače do květináčků: praktické jsou třeba rašelinové nádobky.
Jak rostou tyčková a jak keříčková rajčata
Všechny uvedené odrůdy patří k tyčkovým rajčatům. Ty mají jen jeden výhon, který potřebuje oporu. Jakmile mu v paždí listů začne růst vedlejší výhon (zálistek), vždy ho jemně prsty vyštípněte. Pokud se rozhodnete pro některou z keříčkových odrůd, nechte ji růst bez omezení – vyštipování zálistků odpadá, protože omezuje tvorbu plodů. Keříčkové rajče nepotřebuje ani oporu.