V zahradnictvích se už objevují sáčky se semeny a jejich sortiment je tak rozmanitý, že si člověk jen těžko vybere. Výběr mohou navíc komplikovat i méně známé termíny.
Co znamená označení semen zkratkou F1
Některá osiva jsou označena zkratkou F1 (F jako filiální, tj. synovská generace; číslo jedna značí pořadí – jde tedy o první generaci po křížení). Ta napovídá, že semena vznikla zkřížením dvou rodičovských rostlin (P jako parentální) – čistých linií. Rostliny, které z nich vypěstujete, budou mít vlastnosti obou rodičů. Po jednom rodiči budou například silné a odolné vůči chorobám a škůdcům, po druhém plodné a jejich plody budou chutné.
Potomci F1 rostlin se však už budou lišit v mnoha ohledech – ve vzrůstu, barvě květu i velikosti a kvalitě plodů... Část rostlin sice zůstane stejná, ale další rostliny budou jen odolné nebo jen plodné. Nemá proto smysl pokoušet se semena F1 rostlin sbírat a pěstovat další generaci. Příští rok si budete muset koupit nová F1 semena.
Jak vznikají semena označovaná jako bio
Osiva s označením bio se pěstují podle zásad organického hospodaření: jsou získána z rostlin pěstovaných na pozemcích obhospodařovaných systémem bio a během jejich pěstování se nepoužívají chemická hnojiva ani pesticidy. Pokud jste tedy zastánci biozahradničení, jsou to semena pro vás.
Co to jsou obalovaná a potahovaná semena
Někdy jsou k dostání obalovaná semena: ta jsou „zabalena“ ve vrstvičce jílu, která je případně obohacena o hnojivo, ochranný přípravek nebo stimulátor růstu. Obal usnadňuje výsev drobných semen.
Potahovaná semena jsou pokryta pouze barvou, která neobsahuje žádné látky ovlivňující klíčení a růst; používají se třeba k rozlišení barev plodů v odrůdových směsích.
Vynikající, i když poněkud dražší pomůckou, jsou výsevné pásky. Na nich jsou semena nalepena ve vhodných vzdálenostech, takže odpadá práce s odměřováním a jednocením.