Kvalitní kompost potřebuje péči i v zimě: Návod, jak se o tento životadárný elixír pro rostliny starat v tomto období

Nepostradatelná úloha kompostu v zahradě

Správně uzrálý kompost je doslova životadárným elixírem pro rostliny v každé zahradě. Dodává jim přirozeným způsobem potřebné živiny. Kompostováním dokážeme ekologicky v souladu s přírodou zpracovat organický odpad a ještě jej vrátit zpět do zahrady. Zelenina, byliny, keře i stromy potřebují vyvážené hnojení pro svůj zdravý vývoj a boj s chorobami i škůdci. Kvalitní kompost jim toto vše poskytuje.

Kombinujte rostliny chytře: Zajistí vám to vyšší úrodu a méně škůdců

www.nkz.cz

Přehazování kompostu v zimě

Kompost bývá hotový v závislosti na skladbě surovin a ročním období za několik měsíců až jeden rok. Pokud byl založený v létě nebo na podzim, je právě nyní vhodné přeházet jej a provzdušnit. Tímto způsobem dodáme kompostované hmotě tolik potřebný kyslík, který urychlí celý proces kompostování. Bez přístupu vzduchu by nám kompost mohl hnít, což poznáme i podle mazlavé struktury a nepříjemného zápachu. K přeházení hromady kompostu si vybereme den, kdy teplota stoupá nad bod mrazu. Vybavíme se vidlemi s úzkými hroty, které do kompostu snadno proniknou. Je zapotřebí dostat se až na dno a pečlivě přeházet celou hromadu. Pokud máme kompostér v podobě plastového boxu, použijeme k provzdušnění k tomu určenou kovovou tyč s hrotem. Tyč zasuneme opakovaně na různá místa hluboko do kompostu a několik minut s ní vždy otáčíme.

Kompost
Info ikona

Máme přeházeno. A co dál?

Nyní zbývá kompost zastřešit nebo přikrýt. Děláme to z toho důvodu, aby do něj nezatékalo příliš velké množství srážkové vody, která vytlačuje kyslík. Mohlo by také dojít k velkému prosáknutí hromady a odplavení cenných živin. Jestliže je kompostovaný materiál příliš suchý, zvlhčíme ho občasnou zálivkou dešťovou nebo odstátou vodou. Přeházený kompost bude dozrávat dalších 2-6 měsíců. Správně uleželý kompost poznáme snadno podle toho, že se jemně drolí a má hnědou barvu. Vylepšení půdy kompostem se provádí po celou sezónu od časného jara jeho opakovaným přidáváním v malých dávkách do půdy nebo přímo k rostlinám. Ty vám za všechnu námahu a práci poděkují větší úrodou, lepším růstem, vydatným kvetením a tím, že budou zdravější.

V zimě vsaďte na opadavé keře s nápadnými nebo barevnými výhony

www.nkz.cz

Dá se kompost zakládat i v zimě?

Možná někoho z vás napadne, zda se dá založit nově kompost i v zimním období. Samozřejmě je to možné, ale bude mu trvat mnohem delší dobu, než uzraje (obvykle až 1 rok). Nicméně chladné měsíce roku přímo vybízí k tomu, abychom se pustili do zakládání míst určených ke kompostování. Neztratíme potom touto činností tolik potřebný čas na jaře a v létě. V zimě začneme kompostovat kuchyňské zbytky, slámu, drobné rozdrcené kousky dřeva, piliny, kávovou sedlinu, kůru, dřevěné uhlí a popel ze dřeva, v malém množství hlínu, seno, čerstvý slepičí trus…Zkrátka vše co je v zimním období k dispozici. V dalších měsících kompost obohatíme o plevel a trávu. Nikdy na kompost neházíme maso, kosti nebo popel z uhlí. Snažíme se do kompostu přidávat spíše malé kousky, lépe se rozkládají a snáze k nim proniknou houby a bakterie.

Zdroj: Dowding, Charles a Stephanie Hafferty. Zahradničení bez rytí, aneb, Jak jednoduše a v souladu s přírodou pěstovat, skladovat a využívat vlastní úrodu. Přeložil Jan Bruzeňák, přeložila Sabina Poláková. V Praze: Rybka Publishers, 2019. ISBN 978-80-87950-70-8.

Divoká zahrada s loukou a jezerem vypadá zajímavě i v zimě

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada