Lepší dobu na sázení stromů než je teď, během roku nenajdete. Podívejte se na video, jak na to

Zatímco stromy a keře v kontejnerech můžete sázet v podstatě kdykoliv během roku, i když i pro ty je podzim ideální, prostokořenné sázejte na podzim. Správná chvíle je, jakmile skončí letní parna, po ránu se u země začne převalovat mlha a podzimní sychravo nás bude držet doma u hrnku horkého čaje. Většinou tato doba nastává koncem října a trvá až do konce listopadu. Proč právě tehdy? Zem je po létě ještě dost vyhřátá, mnohem víc už ale prší a přes den nejsou horka, která by podporovala odpařování vody ze země. Je proto menší riziko, že čerstvě vysazené rostliny uschnou ještě dřív, než zvládnou pořádně zakořenit.

Podívejte se na video, jak sázet stromy:

 

Zazimujte včas begonie, jen tak budou zahradu zdobit mnoho let: vyberte si ze 2 metod ochrany

www.nkz.cz

Jak správně sázet stromy

Postup sázení prostokořenných stromků (to jsou ty, co nekoupíte v žádném květináči ani balu a jsou zároveň nejlevnější) je docela jednoduchý:

  1. Nechte je nejdřív pořádně napít. Jakmile stromky přinesete domů ze zahradnictví, dejte je do nádoby s vodou a nechte minimálně přes noc pít. Snížíte riziko, že by brzy po přesazení uschly, zvlášť, když zrovna není vlhká zem.
  2. Druhý den vykopejte jámu ideálně dvakrát tak velkou, než je aktuální kořenový bal stromku. Dno ještě lehce narušte rýčem, ať může strom podle libosti kořenit.
  3. Jáma musí být jen tak hluboká, aby stomu po vysazení koukal nad zem roub. Pokud ho “utopíte”, hrozí, že podnož zakoření a vyroste vám něco úplně jiného, než čekáte. 
  4. Na dno jámy můžete nasypat granulovaný hnůj nebo vyzrálý kompost a nalít trochu vody. Pozor na čerstvý hnůj, ten nesmí přijít do přímého kontaktu s kořeny žádných rostlin, protože by je spálil. Je příliš agresivní.
  5. Kořeny stromu prohlédněte a špatné nebo příliš dlouhé zkraťte.
  6. Strom usaďte do připravené jámy a postupně zasypávejte kyprou zeminou. Průběžně ušlapávejte, ať vytlačíte všechny vzduchové bubliny. Kdyby v půdě zůstaly, kořeny stromu by ohrožovalo sucho a mráz.
  7. Pár týdnů po výsadbě hlídejte zálivku, zvlášť pokud zrovna neprší.

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Dáváte tohle na kompost? Pak se ale nedivte, že plesniví a zapáchá!

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada