Jaká vybrat semínka rajčat
Jestli jste doteď rajčata nepěstovali, nejspíš vůbec netušíte, jaké vybrat odrůdy rajčat. Nezbude, než jich pár naslepo otestovat, i my svůj žebříček nejoblíbenějších odrůd rajčat každoročně trochu upravujeme. V principu ale upřednostněte rané odrůdy, u kterých je šance, že z nich něco sklidíte ještě před tím, než je napadne obávaná plíseň. Ta obvykle nastupuje v průběhu letních prázdnin podle toho, jak moc deštivé a vlhké počasí je. Mezi nejranější odrůdy patří např. Matina nebo Stupické rané. Jestli sáhnete po velkoplodých odrůdách nebo upřednostníte menší plody, je čistě jen na vašich chuťových preferencích.
Důrazně doporučujeme nekupovat semínka ze zahraničních e-shopů, zejména z asijských. Nikdy nevíte, co vám v sáčku se semínky dorazí a mohli byste být nepříjemně překvapeni. Nejjistější cestou je zamířit do českých e-shopů, zahradnictví nebo hobby marketů, tuzemské zákony totiž velmi přísně určují, jak se musí semínka upravovat a co vše musí splňovat, aby se tu mohla prodávat. S nadsázkou můžeme říci, že cokoliv koupíte u nás, mělo by být z hlediska kvality v pořádku. Pro první roky doporučujeme nakoupit semínka od různých značek, sami si je doma porovnejte a poučte se ze své zkušenosti. Platí totiž, že každá zahrada je jiná a na každé se daří něčemu jinému.
Jak vysévat rajčata
Pro výsev rajčat budete potřebovat výsevní nebo univerzální substrát, sadbovače (nemusíte nutně kupovat nové, pro tento účel můžete využít i umyté kelímky od jogurtů nebo vaničky od zeleniny) a samozřejmě semínka rajčat.
Sadbovače naplňte substrátem zhruba do výšky 1 cm pod okraj a pořádně upěchujte. Na udusaný substrát položte jednotlivá semínka, klidně jich v tuto chvíli může být víc do jednoho políčka, a zasypte substrátem až po okraj. Vrchní vrstvu už nechte pěkně načechranou, neudusávejte, křehké sazeničky se tak snáz proderou na povrch.
Podívejte se na video, kde ukazujeme, jak na to:
Kam s čerstvě vysetými semínky
Čerstvě vysetá semínka potřebují v první chvíli vodu a teplo, rajčata nejlépe klíčí při teplotě kolem 25 °C. Pozor, jakmile vykouknou nad zem, teplotu snižte, klidně i na 15 °C (můžete je přestěhovat i ven, do skleníku nebo pod výsevní okno, jen hlídejte předpověď počasí a případně je schovejte domů před mrazem).
Na venkovní záhon mohou rajčata až v květnu
Naši dědové se drželi tradice, že na venkovní záhon mohou rajčata přijít až v druhé polovině května, po tzv. ledových mužích (svátky Pankrác, Servác a Bonifác). V posledních letech nás sice květnové mrazíky míjí, nicméně zahradníci doporučují i tak vyčkat. Rajčata rostou rychle, uspěchaným přesazením můžete víc ztratit než získat. Pokud máte skleník, klidně do něj sadbu rajčat můžete přestěhovat už v dubnu a před mrazy případně sazeničky chránit bílou fólií nebo zavařovací sklenicí otočenou vzhůru nohama. Ale pozor, při slunečném počasí tento improvizovaný skleníček vždy sundejte, sazenice by se pod ním mohly doslova upéct.