Hitem letošní sezóny bude malinojahodník. Seznamte se s touto rostlinou a začněte jí pěstovat

Seznamte se s malinojahodníkem

Malinojahodník čili ostružiník jahodnatý (Rubus illecebrosus) dorůstá do výšky okolo 60 - 130 cm. Tato zajímavá rostlina se uplatní nejen jako ovocný keř, ale také jako bylina. Její původní domovinou je Japonsko, ale nalezneme ji i na některých místech v Evropě.

Tip redakce: Sto pěstitelů a sto názorů na chuť plodů malinojahodíku

Chuť může konzumentovi připadat nevýrazná, nakyslá, ale i nasládlá. Nejspíš záleží na stavu zralosti. Někdo také doporučuje tepelnou úpravu, po které prý plody svou chuť rozvinou.

Řez malin rozhodne o úrodě: které stříhat v létě a které na podzim, aby příští rok rostly i jako plevel?

www.nkz.cz

Jak pečovat o malinojahodník

Nadzemní části na zimu většinou odumírají a zjara raší z kořenů. Proto v těchto případech není nutné malinojahodník stříhat. Naopak je ale nutné pravidelně stříhat kvůli mírné zimě nebo teplejšímu podnebí, kdy nadzemní výhony neodmrznou a narostou do výšky cca 1 metru. Pravidelným stříháním podpoříme rychlejší nárůst nových výhonů.

Malinojahodník je stejně jako další druhy bobulovin nenáročný na pěstování v hlinitopísčitém substrátu, ale potřebuje mít půdu dobře vyživenou. Pro vyhnojení půdy volíme organický hnojiva – chlévské hnoje, kompost, případně zelené hnojivo. Můžeme také použít granulovaná organická hnojiva, která zajistí malinojahodníku dostatek draslíku a dusíku.

Písčitá půda v zahradě: Pěstujte zeleninu, které bude lehká a propustná půda vyhovovat. Proč byste raději měli šetřit závlahou?

www.nkz.cz

Malinojahodník díky své unikátnosti netrpí na běžné choroby bobulového ovoce a nebývá ani nějak výrazně napadán škůdci.

Malinojahody nejen voní, ale jsou i krásné na pohled
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada