Nebuďte jako ostatní a pohnojte zahradu i v průběhu roku. K tomu, abyste si zvětšili úrodu, stačí opravdu málo

O tom, že existuje zelenina první, druhé a třetí trati už jste nejspíš slyšeli. Ta první skupina je nejnáročnější na živiny. Jde většinou o plodovou zeleninu, která toho spořádá během vegetační doby opravdu hodně, a proto se doporučuje záhony, do kterých budete příští rok plodovou zeleninu (třeba rajčata, papriky, cukety, okurky, lilky…) sázet, už na podzim pořádně pohnojit. Nejčastěji se k tomuto účelu používá čerstvý chlévský hnůj, použít můžete ten, který máte nejdostupnější, vyhněte se pouze prasečímu. Jenže co když k čerstvému hnoji přístup nemáte?

 

Pak vám nezbude, než se spolehnout na zahradní kompost (ten by měl být vždy první, po čem sáhnete, pro spoustu rostlin bude sám o sobě dostatečným zdrojem živin), případně sáhněte po organických hnojivech. “Poptávka po organických hnojivech roste. Je to rychlý způsob, jak rostlinám dodat živiny, zároveň mají schopnost zlepšovat strukturu půdy a jako bonus jimi většinou nedokážete přehnojit,” říká Jan Matějka z e-shopu Poporostem.cz.

Čím hnojit rajčata, okurky nebo papriky

V každé fázi růstu potřebují rostliny něco trochu jiného. Malé sazenice ocení dusík a fosfor. První prvek podporuje růst nadzemní části rostlin, druhý tvorbu kořenového balu. Pro nasazování plodů a jejich zrání je pak důležitý draslík. V obchodech ale nejspíš nebudete pátrat po jednoprvkových hnojivech, většinou si pořídíte něco komplexnějšího.

 

Koňský hnůj můžete doplňovat i v průběhu sezóny

Hnůj se v zahrádkách používal od nepaměti, koneckonců, kdo dřív neměl u domu kravku nebo jiný dobytek, těžko přežíval zimu. Jenže ne každému hnůj voní, navíc se v čerstvé podobě nedá používat v průběhu roku. Dobrým řešením je koupit si koňský hnůj (nebo jiný) už zpracovaný, třeba v peletách. Jeho výhodou je, že je téměř bez zápachu, dávkujete ho zapícháním pelet kolem rostlin, takže se uvolňuje postupně po dobu 3 měsíců a výhodou je, že i když by vám ujela ruka, nepředávkujete jím. Při jarní výsadbě se dokonce doporučuje dát malou hrst pelet přímo do výsadbové jamky. A co nespotřebujete na zahradě, můžete klidně použít i pro pokojovky.

Hmyzí trus jako novinka posledních let

Novinkou v organickém hnojení je trus moučných červů, tzv. hmyzí guano nebo hmyzí frass. Zdá se to jako velká exotika, ale pochází z Čech, kousek od Plzně, z hmyzí farmy. Hodně se mluví o tom, že hmyz je budoucnost v potravinářství, protože za jeho chovem není tak velká uhlíková stopa a má vysoké výživové hodnoty. Už dnes se právě na zdejší hmyzí farmě chovají červíci pro potravinářství, z nichž se pak vyrábí nejrůznější proteinové dobroty. A z podestýlky vzniká výživné hnojivo pro rostliny. Skvělé je, stejně jako jiné druhy hnoje, má schopnost vyživit rostliny, zároveň ale v rostlinách vyvolává tzv. chitinovou reakci, čímž funguje jako účinný insekticid.