Okurky se dají pěstovat ve skleníku,pařeništi, volné půdě i na vyvýšených záhonech, takže se rozhodně nemůžete vymlouvat, že pro ně nemáte místo. Pěstovat můžete mnoho odrůd, jako jsou okurky salátové, nakládačky či hadovky. A všechny jsou výborné!
Důležitá je doba výsadby, kterou nesmíte uspěchat
Sazenice k výsadbě si můžete předpěstovat doma na parapetu, což i doporučuji, protože ušetříte spoustu peněz, nebo si je můžete zakoupit již hrnkované. Rostlina před výsadbou musí mít vyvinutý jeden pravý list (mimo děložní lístky), starší sazenice s více pravými listy mohou mít v budoucnu zpomalený růst.
Venkovní výsadba je možná až po zmrzlých, tzn. polovině května, záleží samozřejmě na počasí a odrůdě. Nicméně okurka je teplomilná, a pokud ji vysadíte do chladné půdy, výrazně zpomalí růst.
Okurky sázíme do předem vyhnojené půdy, nejlépe kompost nebo kravský hnůj, případně lze opět zakoupit substrát pro plodovou zeleninu, který obsahuje startovací dávku přírodního hnojiva.
Jedná se o plodovou zeleninu velmi náročnou na teplo, vyberte jim proto slunné stanoviště, chráněné před větrem. Nesázejte je příliš hluboko, sazenice s delší lodyhou vysaďte šikmo a lodyhu zahrňte zemí, tím se na ní vytvoří dodatečné kořeny. Po výsadbě sazenice zalijte, ovšem nikoliv na listy ani přímo ke kořenovému krčku, který by mohl podléhat hnilobě.
Okurky pěstujte zároveň na záhonu s ředkvičkami a salátem
V průběhu růstu se okurky rozrůstají do šířky, od počátku je lze pěstovat v řádku vedle salátu a ředkviček, které po sklizni uvolní okurkám místo. Máte-li málo místa pro okurky, pěstujte je na konstrukci nebo je vyvažte.
Hlavní výhon se zaštipuje za 3. - 4. listem, tím podpoříme tvorbu postranních výhonů, na kterých je více samičích květů, tedy i plodů, tento úkon však není nutný u hybridních odrůd.
Okurky vyžadují pravidelnou a dostatečnou zálivku, zejména v době tvorby plodů, zalévejte ráno či večer. Zapomínat nesmíme ani na pravidelnou výživu v podobě organických hnojiv.
Plody pak sklízejte často, aby nehořkly, lepší jen plody odřezávat, abychom nepoškodili křehkou lodyhu.
Zálivka nebo přihnojování na list zvýší riziko napadení rostlin chorobami a škůdci
Okurky nejčastěji napadají svilušky, což jsou malí pavoučkové, kteří sice pouhým okem nejsou patrní, ale jejich přítomnost naštěstí prozradí jemné pavučinky. Problém je, že v tom okamžiku už bývá pozdě na případný zásah, proto se doporučuje preventivní postřik přípravkem Rock Effect, který je zcela přírodní. Ošetřené rostliny škůdcům nechutnají a přítomné škůdce zahubí. Postřik je nutno aplikovat zejména na rubu listu, kde se svilušky ukrývají.
Obávanou chorobou okurek je především plíseň okurková, kdy na listech vznikají hranaté, světle zelené až žlutozelené skvrny, napadané pletivo hnědne a listy postupně usychají. Plíseň se šíří, jsou-li listy vlhké a teplota 20-25 °C. Preventivním opatřením je tedy závlaha mimo list a ve skleníku pravidelné větrání.
A velmi důležitá je skutečnost, že okurky bychom neměli na stejném záhoně pěstovat opakovaně, ale min. za 2-3 roky. V opačném případě dochází k šíření chorob a škůdců.
Je vám těžko po večeři? Dejte si okurku
Okurka sice obsahuje nejvíce vody ze všech zelenin a nejméně vitamínů, nicméně má zvýšený obsah draslíku a ten příznivě ovlivňuje činnost žaludku a střev. Takže takovým okurkovým salátem po večeři uděláte svému zažívání jen dobře.