Nenechte cukety zhořknout, budou pak na vyhození. Většinou stačí hlídat zálivku a sklízet je ve správný čas

Co způsobuje hořkost cuket

Všechny tykve, tedy nejen cukety, ale i dýně a okurky, mají tendence vytvářet a hromadit v sobě toxin zvaný kukurbitacin ze skupiny hořčinů. Je to extrémně hořká látka, jejímž primárním cílem je odpuzení škůdců, hlavně býložravců. Postupem let šlechtitelé vyvinuli odrůdy s minimální nebo žádnou produkcí kukurbitacinu, ale pokud chcete pěstovat původní odrůdy, hořkosti se v určité míře nevyhnete.

Důležité je vědět, že pokud je rostlina v nepohodě, kukurbitacin produkuje ve větší míře. Mezi stresové faktory toho patří docela dost: málo vody nebo naopak její přebytek, horko, extrémní výkyvy počasí, napadení škůdci…

Prevencí nahromadění toxinu je dbát na pravidelnou zálivku, hlídat případné napadení škůdci a pěstovat odrůdy, které jsou vůči hořknutí odolné. Dobré je nenechávat cukety přerůst, jedna rostlina totiž zvládne najednou “uživit” pouze 4 plody. Když je jich víc, dostává se do stresu. Sklízejte proto cukety menší, budou chutnější a hlavně rostlinu podpoříte v nasazování dalších květů a plodů.

Hořké rostliny, které vám pomohou zhubnout

www.nkz.cz

Je hořká cuketa jedovatá?

Hořčiny jsou toxiny, takže pokud bychom to vzali ve zkratce, byla by odpověď ano. Jenže tak jednoduché to není. Toxiny v malém množství najdeme v celé řadě plodů a přesto je konzumujeme. Důležité je totiž, kolik jich sníme. V malém množství nám nic neudělají, když je jich trochu víc, způsobí nám zažívací potíže, ale ve chvíli, kdy zdlábneme jídlo, v němž je hlavní surovinou hořká cuketa, může to skončit katastrofou. Tak jako před pár lety v Německu, kdy se darovanou cuketou otrávil starší pár a pro pána tento kulinářský zážitek skončil fatálně.

Otravě se ale dá předejít docela snadno, každou cuketu ochutnejte, než z ní začnete připravovat nějakou dobrotu. Stačí strčit kousek do úst a pokud obsahuje kukurbitacin, sousto velmi rychle vyplivnete, jak bude hořké.

Proč zahnívají cukety a jak tomu můžete zabránit

www.nkz.cz

Co s hořkou cuketou

Cuketa většinou velmi dobře a rychle roste, takže když narazíte na jeden hořký plod, prostě ho vyhoďte do kompostu. 

Hořké okurky nakladačky se nakládají do sladkokyselého nálevu, protože ocet dokáže kukurbin eliminovat. Podobně to funguje i u cuket - když je naložíte do octového nálevu a zavaříte, hořkost zmizí.

Řada lidí se řídí také babskými radami a hořké plody nakrájí na plátky a silně posolí. Tykve obsahují hodně vody, kterou sůl “vytáhne” a s ní i nedobré hořčiny. Kousky zeleniny pak stačí jen opláchnout. 

Zdroj: www.ueb.cas.cz

 

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

 

 

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada