Jak pěstovat a zazimovat fíkovníky?
Díky tomu, že se naše klima neustále otepluje a šlechtitelé nelení, lze zcela běžně pěstovat ovocné druhy, u kterých to dříve nebylo tak úplně možné. Mezi ty s exotickým nádechem přitom rozhodně patří fíkovníky. Vypěstovat a hlavně ochutnat svůj vlastní fík, to je nejen pro zahradníky naprosto nevýslovné blaho. Dosáhnout toho ale můžete pouze, když budete o této rostlině vědět pár důležitých věcí, jinak se totiž pravidelné úrody nedočkáte.
Jak pěstovat fíkovník na zahradě
Fíkovník smokvoň (Ficus carica) je menší keř či stromek a v našich podmínkách dorůstá až do výšky tří metrů. Plodí poměrně brzy, již v druhém roce po výsadbě, a to každoročně a bohatě. Dožívá se až 60 let a většina pěstovaných odrůd rodí ve dvou vlnách – první úroda dozrává na loňských výhonech začátkem léta a druhá se tvoří na letorostech později na podzim. Aby ale k nějaké sklizni došlo, vyžaduje fíkovník teplé a chráněné polohy, nejlépe jižní strany domu.
Pamatujte: tam, kde se daří vinné révě, se bude dařit i fíkovníku.
Proč vybírat odrůdy z adriatické skupiny
Zajímavostí u fíkovníků je, že květy kvetou uvnitř pouzdrovitého útvaru, který později vytvoří souplodí. Květy opyluje malá vosička jménem žlabatka fíková, která dorůstá jen do velikosti 1,5 mm. Jelikož se však žlabatka u nás přirozeně nevyskytuje, musíme pěstovat pouze odrůdy z tzv. adriatické skupiny fíkovníků, které takovýto způsob opylení nevyžadují. Tyto odrůdy totiž vytvářejí tzv. partenokarpický plod, který vzniká bez přičinění žlabatky. Pro venkovní pěstování lze doporučit odrůdu ´Bornholm´, ´Brown Turkey´ nebo ´Hardy Chicago´.
Jak zazimovat fíkovník
Máte-li nově vysázené rostliny fíkovníku, je především v prvních letech důležitá příprava na zimu. Starší jedinci snáší bez poškození mrazy až do -15 °C, silnější mrazy okolo -18 až – 20 °C již poškozují dřevo a letorosty. Mladé rostliny je nutno chránit před mrazem tak, že výhony spojíme do jednoho trsu a svážeme. Potom rostlinu obalíme pytlovinou, jutou nebo i silným papírovým kartonem. Stačí i dvě vrstvy bílé netkané textilie.
Pěstitelé doporučují ohnout celý trs až k zemi, pokud to tedy jde, upevnit v horizontální poloze a přikrýt. Čím starší budou rostliny, tím odolnější vůči mrazu budou. Pokud i tak dojde k poškození výhonů mrazem, stačí na jaře tyto postižené části odstřihnout a rostlina by měla sama zregenerovat.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.