Okurky, cukety a dýně patří do země právě teď: poslední velká vlna předpěstování je tu. Vyhněte se některým chybám

Tykve všeho druhu jsou snad nejrychlejší rostliny v říši zeleniny. Kdo neodolá a vyseje je příliš brzy, dočká se na okenním parapetu bujné džungle, protože v teple vyraší během několika málo dnů a divoce se rozrůstají. Zároveň ale nesnášejí chlad, takže na venkovní záhony mohou až ke konci druhé poloviny května, kdy v žádném případě nehrozí teploty blížící se nule.

 

Dva způsoby pěstování okurek od semínka

“Na Marka oharka”, určuje stará lidová pranostika termín, kdy je vhodné se na výsev okurek, cuket a dýní vrhnout. Myšlen je v tomto případě přímý výsev do země. Ta bývá po 25. dubnu vyhřátá natolik, aby v ní teplomilné semínko vyklíčilo a prospívalo. Jenže v posledních letech, kdy se české zahrady třesou před nájezdy nenažraných slimáků, je přímý výsev velmi riskantní. Jestli vaše zahrada na slimáky trpí, raději se do přímého výsevu nepouštějte. Mladé sazeničky okurek a cuket jsou pro ně tak velkou lahůdkou, že je zvládnou sníst během jednoho večera.

Větší záruku přežití si zajistíte předpěstováním silných sazenic doma. Vysejte je teď do sadbovačů, vzhledem k velikosti semínek je lepší dát jedno semínko do jednoho okénka sadbovače, jakmile vykouknou nad zem, můžete je začít rovnou otužovat, ale ven je přesaďte koncem května, až budou mít asi 20 cm. Slimákům tak daleko lépe odolají.

 

Tipy na pěstování okurek

Okurky milují sluníčko a možnost se pnout po stabilní opoře. Když jim nabídnete místo ve vyživené půdě (jde totiž o zeleninu první trati, která spotřebuje hodně živin) a v závětří, budou skvěle prospívat. Častou chybou je výsadba jednotlivých rostlin příliš blízko k sobě. Snadno pak vznikne hustý porost, který bude náchylnější k plísním a padlí. Lepší je každé rostlině nabídnout prostor a vést její šlahouny tak, aby mezi nimi mohl proudit vzduch. Prodloužíte jim tak život a sklidíte víc úrody.

 

Tipy na pěstování cuket a dýní

Cukety a dýně jsou ideální zeleninou pro zahradnické začátečníky. Ti ostřílení je dokonce často nazývají plevelem. Nejradši budou, když je vysadíte na starou kopu kompostu, ani nemusí být úplně vyzrálý, a odmění vás hromadou plodů. Stejně jako okurky bývají napadeny padlím, když je porost příliš hustý. Jednotlivé sazenice proto dávejte metr i více od sebe a v průběhu léta, když se bohatě rozrostou, se nebojte sem tam vylamovat listy.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada