Okurka setá (Cucumis sativus) patří do čeledi tykvovitých a zahrnuje jak okurky nakládačky, tak salátové okurky. Z pohledu praktika sice nejsou okurky salátovky tou nejlepší volbou na balkon (kvůli větším a těžším plodům jsou náročnější jak na prostor pro kořeny, tak na vláhu i výživu), jejich pěstování zde ale není vyloučené. Praktičtější je však vsadit na okurky nakládačky.
Rostliny okurek potřebují výživnou a vlhkou půdu. Pro pěstování na balkoně jsou vhodné samozavlažovací nádoby.
Na balkon upřednostněte málo vzrůstné okurky
Případná hořkost okurek nakládaček se při konzervaci lehce ztratí, chcete-li plody ale hned konzumovat, vybírejte mezi geneticky nehořkými okurkami. Zvolte třeba hustoostnou 'Charlotte', která je kompaktní a méně vzrůstná (a na balkon tudíž vhodná), nebo hruboostnou 'Dafne'. Ze salátových okurek je doporučovaná odrůda 'Minisprint' nebo 'Emilie'.
Při nákupu sazenic rovněž zvažte, zda neinvestovat do roubovaných okurek (zvlášť máte-li dost prostoru), u nichž je vybraná odrůda naroubovaná na podnož tykve rezistentní vůči padlí. Tyto rostliny jsou sice dražší, díky podnoži ale mají bohatě větvené a silné kořeny, jsou vitálnější, odolnější a silněji rostou.
Okurky na balkoně uvítají samozavlažovací nádoby
Okurky se vysazují na balkon nejdříve ve druhé polovině května (nebo přesněji v době, kdy už nehrozí noční mrazíky). Vždy volte dobře chráněné (před větrem a prudkým deštěm) a osluněné místo. Vhodné umístění je třeba u domovní zdi orientované východním nebo jižním směrem (pozor, zde však hrozí popálení listů od sluníčka).
Pokud máte krytý balkon, budou okurky lépe chráněné před napadením plísní, ale pravděpodobně se neobejdete bez samozavlažovacích nádob. Jejich výhodou je nepřetržitá dodávka vody, a plodům tak nehrozí, že by vlivem sucha hořkly.
Okurky můžete ale pěstovat i v běžných kbelících, jejichž dna opatříte odtokovými otvory, nebo rovnou plastových pytlích (proděravělých) s příslušným substrátem. Počítejte však s tím, že plastové pytle vlivem slunečního záření často křehnou a praskají.
Bez čeho se okurky na balkoně neobejdou je opora. Vyvázat je můžete třeba k treláži.
Nádoby pro okurky nastelte trávou a hnojte slepičinci
Okurky potřebují úrodnou a stále mírně vlhkou půdu. Teplo od kořenů jim zajistíte tak, že na dno nádob nasypete nadrobno nasekanou trávu promíchanou s kompostem. Tím, jak se bude tráva rozkládat, bude vznikat teplo, a okurky budou rychle přirůstat.
Pod kořeny rostlin rovněž nasypte granulovaný kravský hnůj. Vytáhlejší sazenice zasaďte do půdy klidně hlouběji, pozor ale na roubované rostliny – místo roubování musí zůstat nad povrchem půdy.
Okurky jsou rostliny velice žíznivé a na výživu náročné. Zalévejte je proto vydatně, ale nikdy ne na listy, vždy na půdu. K hnojení jednou za týden se nejvíce osvědčily tekuté slepičince, které seženete v zahrádkářských potřebách.
Okurky na balkoně se neobejdou bez vertikální opory
Při pěstování okurek na balkoně se rostliny neobejdou bez vertikální opory. Rostliny můžete vyvazovat k zábradlí, treláži, podpůrné síti... Rostliny tak budou lépe osluněné, listy okurek budou po případném dešti lépe osychat, a navíc budete mít lepší přehled o dozrávajících plodech.
S vyvazováním rostlin začněte hned od začátku, později by se mohly zlomit, a vedlejší výhonky zaštipujte vždy za třetím listem. Okurky sklízejte často, protože zralé plody mohou hořknout, a hlavně brzdí násadu dalších květů.