Jak řezat maliník? Záleží na odrůdě
Spousta začínajících zahrádkářů si myslí, že na podzim, jakmile se maliníky promění v uschlé a nevzhledné klacky, je stačí jednoduše ostříhat u země a ony zjara samy vyrazí nové šlahoun, které začnou znovu plodit. A zde je už první chyba. Je zásadní rozdíl v tom, jak stříhat maliníky jednoleté a jak stříhat maliníky víceleté.
Střih maliníků je důležitý pro zajištění dobré úrody, kvality plodů a zdraví rostlin. Termín střihu se liší podle toho, zda pěstujete jednou plodící (letní) nebo dvakrát plodící (remontantní) maliníky.
Jednou plodící (letní) maliníky
Ideální doba střihu je bezprostředně po sklizni plodů, tedy obvykle od konce července do konce srpna odstraněním dvouletých výhonů, které letos plodily. Tyto výhony poznáte podle toho, že jsou silnější, dřevnatější a měly plody. Stříhejte je těsně u země. Ponechte jednoleté výhony, které vyrostly letos. Tyto výhony budou plodit v příštím roce. Z jednoletých výhonů vyberte 6-10 nejsilnějších a nejzdravějších, slabé, poškozené nebo přebytečné jednoleté výhony odstraňte u země.
Víceleté (stáleplodící či podzimní) maliníky
Pro dvě sklizně (menší letní a větší podzimní) po první (letní) sklizni odstraňte pouze ty části dvouletých výhonů, které plodily v létě. Zbytek výhonu bude plodit na podzim. Po skončení podzimní sklizně (nebo brzy na jaře před rašením) odstraňte všechny dvouleté výhony až u země. Ponechte pouze jednoleté výhony. Na jaře můžete také zkrátit vrcholky jednoletých výhonů, abyste podpořili větvení pro podzimní úrodu.
Pro jednu bohatou podzimní sklizeň ostříhejte všechny výhony až u země. Tímto způsobem se rostlina soustředí na tvorbu nových jednoletých výhonů, které bohatě zaplodí na podzim.
Hnojení maliníku
Maliníky mají obecně raději hnojiva organická - kompost nebo chlévské hnoje. Důležité je hnojit ihned zjara, jakmile je možné hnojiva do půdy zapravit. Další hnojení pak postačí po sklizni. To se opět odvíjí od toho, jaký druh maliníku máme. Hnojiva by měla obsahovat zejména dusík a draslík. Obě tyto látky zajistí maliníkům vyvážený poměr živin. Maliníky jsou náročné na živiny a zanedbat hnojení a výživu znamená připravit se o úrodu.
Pokud nejsme příznivci používání organických hnojiv, je možné je nahradit zeleným hnojením. Z druhů zeleného hnojení je nejvhodnější vikev.
Škůdci maliníků
Mezi nejznámější škůdce patří bejmorka maliníková(Lasioptera rubi) je asi nejznámější zástupce škůdců na maliníku. Bejmorka je drobná muška, která klade na pruty vajíčka, z nichž se líhnou larvy. Ty zalézají dovnitř pletiva. Jejich výskyt poznáme podle nápadných puchýřků na povrchu prutů. Včasné odhalení a odstranění napadených prýtů s hálkami je velmi důležité. Napadené pruty je nutné ostříhat a ihned spálit. Při menším výskytu je možné hálky ručně sbírat a ničit. Toto je nejúčinnější metoda, neboť chemická ochrana je obtížná, protože by musela zasáhnout dospělce před kladením vajíček.
Malinovník plstnatý (Byturus tomentosus) je drobný červ, který napadá plody a znehodnocuje je. Maliny se rozpadají a jsou červavé a bez chuti. Napadené plody je nutné ihned zlikvidovat, dobře prokypřená půda pak zamezí vylíhnutí dospělých škůdců. Vhodným přípravkem na likvidaci malinovníku plstnatého je Calypso 480 SC, SpinTor, popř. AGRO Spin Tor.
Květopas maliníkový(Anthonomus rubi) napadá poupata, do kterých klade vajíčka. Poupata odpadávají. Ruční sběr a ničení napadených poupat s larvami uvnitř může snížit populaci škůdce. Tato poupata by se neměla kompostovat, ale spálit nebo zlikvidovat mimo zahradu. Také kypření půdy na jaře může narušit zimoviště dospělců. Vhodné přípravky na likvidaci škůdce: Calypso 480 SC, SpinTor, AGRO Spin Tor, Decis 2,5 EC či Karate.
Pěstování malin na balkoně
Moderní sadařství nabízejí obrovské množství odrůd maliníků, a mezi nimi i maliníky na balkon. Samotné pěstování na balkoně není nic složitého, stačí nám k tomu jen vhodná (a ideálně velká) nádoba, správný substrát a správná odrůda.
Také na balkoně je potřeba maliníky stříhat a hnojit, a samozřejmě pravidelně zavlažovat. Na balkoně je také vhodné zajistit maliníkům oporu.