Odstraňte všechny zbytky
Jakmile sklidíte poslední kousky zeleniny, je potřeba odstranit také veškeré rostlinné zbytky. Zvlášť pokud se vám ve skleníku zabydleli škůdci jako mšice nebo molice, je zbytečným riskem nechat na zemi ležet rostlinný odpad. Ukliďte ale také všechny opory (ty je dobré navíc před další sezónou vydezinfikovat, např. lihem), zbytky provázků a lepové desky.
Umyjte okna i veškeré nářadí
Tuhle část mnoho zahradníků podceňuje, přitom je naprosto zásadní. Na okna použijte vysokotlaký čistič (wapku) a octovou vodu nebo slabý roztok hypermanganu, při čištění věnujte pozornost nejen sklům, ale také konstrukci a spárám.
Veškeré použité květináče nebo sadbovače i nářadí pečlivě umyjte - i v tomto případě se hodí hypermanganový roztok nebo octová voda.
Vydezinfikujte půdu i interiér
V půdě se rádi drží škůdci, zárodky plísní i chorob a skleník je pro ně díky vyšším teplotám i vlhkosti ideálním útočištěm. Vyplatí se proto v době mezi sezónami věnovat trochu času dezinfekci. Skvěle funguje dusíkaté vápno, které rozhodíte po povrchu sklizených záhonů, lehce zaryjete, pokropíte, zakryjete fólií a necháte působit 3 týdny v uzavřeném skleníku. Pro dezinfekci interiéru je dobrá i sirná dýmovnice, ale nehodí se pro skleníky s kovovou nebo pozinkovanou konstrukcí, protože zvyšuje riziko koroze.
Dosypte kompost nebo přihnojte
Půda ve skleníku se vyčerpává rychleji než na venkovních záhonech, především proto, že pod skleněnou střechou často pěstujeme monokulturně a plodiny nestřídáme. Proto je potřeba každoročně doplnit do půdy živiny.
Jestli jste skleník vybavili vyvýšenými záhony, nejspíš si v nich půda postupně sesedá a je nutné ji každoročně dosypávat, jednou za pět let by bylo dobré půdu v záhonech úplně vyměnit za čerstvou.
Pro podzimní výživnou vzpruhu postačí vyzrálý kompost, můžete ale využít i čerstvý hnůj a na něj vrstvu kompostu. Koňský hnůj při tlení pěkně hřeje, takže budete moci s prvními výsevy ve skleníku začít už v průběhu února.
Opravte a dokupte, co je třeba
Než za sebou pro letošek naposledy zavřete dveře skleníku, prohlédněte konstrukci, dotáhněte povolené šroubky, promažte panty a prostě udělejte všechny nutné servisní práce. Rozmyslete si také, jestli by se skleníku nehodilo nějaké vylepšení, třeba v podobě samozavlažování, nových poliček nebo prostoru na sud s vodou. Vše se vám bude v prázdném skleníku realizovat jednodušeji než v průběhu sezóny.
Čas je také na servis nářadí. Nůžky a nože nabruste, vyměňte poničené násady a dokupte nářadí, které už dosloužilo.