Prodlužte si okurkovou sezonu: zdravé vrcholy napadených rostlin odštípněte a znovu vysaďte

Pokud je rostlina napadená plísní nebo jinou houbovou chorobou, odštípněte jí rukou vrcholek (15 až 20 cm) a nechte ho zakořenit. Použít k tomu můžete skleničku s vodou (ponořte dolní třetinu řízku, zakoření do pěti dnů) nebo vrcholový řízek rovnou s trochou stimulátoru růstu vysaďte. 

Plíseň okurková: vyzrát na ni můžete jen promyšlenou strategií pěstování a chemickou ochranou

www.nkz.cz

Řízky z napadených okurek a zálistků rajčat

Nejde o nic objevného, zkrátka vegetativní množení. Nemáte sice záruku, že vám okurky z takto pozdních řízků dozrají, protože to záleží na podzimním počasí, a ve vzduchu jsou už teď původci houbových chorob... Ale když to nezkusíte, tak to nezjistíte. 

Podobně namnožit si můžete i rajčata. Pokud jste například zapomněli vyštípnout některý ze spodních zálistků, a ten už teď kvete nebo má dokonce malé zelené plody, zkuste ho nechat zakořenit a vysadit (pravdou je, že s květy a plody bude asi kořenit hůř, k zakořeňování zálistků je ideální červen). 

Podzim se ale blíží a s ním i krátké dny, proto zvažte výsadbu spíš do nádob nebo do skleníku, abyste při nástupu nižších teplot mohli rostliny v teple ještě dopěstovat. 

Padlí na okurkách: rozpoznejte příznaky včas, ochranu potřebují hlavně rostliny ve skleníku

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada