Když se na střih vrhnete teď v létě, jakmile maliny doplodí, rozhodně neuděláte chybu. Je ale potřeba vědět, zda máte klasické odrůdy nebo tzv. remontantní, stáleplodící.
Jak poznat remontantní maliny
Na tuto otázku je paradoxně velmi jednoduchá odpověď: zatímco klasické maliny už máte touhle dobou určitě sklizené, stáleplodící budou minimálně do konce srpna dávat lahodné plody.
Ty první tedy můžete střihnout už teď, u stáleplodících logicky počkejte až na podzim.
Jak správně stříhat maliny
Pojďme si popsat oba postupy, ať máte teoretickou přípravu na střih stáleplodících odrůd.
Letní odrůdy, které už jste dávno sklidili, rodí na dvouletých prutech, které po sklizni odumřou. Snadno je poznáte, protože budou hnědé, dřevnaté, a s klidem je můžete šmiknout ostrými nůžkami přímo u země, už nikdy nedají ani plod a celé rostlině by jen překážely. Stejně tak odstraňte slabé nebo škůdci napadené proutky, případně ty, co vybočují z vymezeného prostoru. Na řádku o délce jednoho metru by mělo po vašem zásahu zbýt mezi 8 a 12 pruty. Je jich víc? Tak je prostříhejte.
Jak stříhat stáleplodící maliny
Tu jednodušší práci máme za sebou, tak se pojďme pomalu připravit na tu složitější, podzimní. Stáleplodící maliníky plodí v několika vlnách: poprvé v létě na loňských prutech, podruhé obvykle na konci prázdnin v horní části letošních prutů.
Části, na kterých letos byly plody, už znovu maliny nenasadí, odstraňte je. Byť to vypadá komplikovaně, rostlina vám napoví hnědým zabarvením a zdřevnatělou částí, které šlahouny mají přijít pryč: jsou to celé odplozené loňské pruty, ty seřízněte až u země, a horní cca třetina letošních prutů. Tu odřízněte až do zelené části. Příští rok zaplodí na zbývajících dvou třetinách prutů v létě a na vrcholcích proutků, které vyraší zjara.
Dejte si pozor na čistotu nářadí
Je to na první pohled stále dokola omílaná banalita, ale opravdu důležitá: než se pustíte do práce, pečlivě si vyčistěte (vydezinfikujte) nůžky a ideálně je i naostřete. Při střihu keřů a stromů je zásadní, aby po vašem zásahu zůstala co nejmenší a co nejčistší rána (do roztřepených řezů se snadno pustí nějaká choroba) a nevydezinfikovanými nástroji si nemoci snadno přenesete z jedné rostliny na druhou.
O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.