Předností rybízů ve tvaru stěny je hned několik. Tou nejzřejmější je maximální využití prostoru – pokud máte na zahradě málo místa, je ovocná stěna řešením. Při tomto způsobu pěstování mají navíc rybízy více světla a netrpí sprcháváním, tedy předčasným opadem květů a založených plodů. Hrozny rybízu jsou tak delší a s většími bobulemi a díky lepšímu oslunění mají i lepší chuť.
Odrůdy rybízu vhodné pro ovocné stěny
Odrůdy červeného rybízu ’Rovada’ a ’Red Lake’ a bílého rybízu ’Primus’ je možné pěstovat jako keře i jako stěny. Pro ovocné stěny jsou vhodné zejména odrůdy s méně pevným vzrůstem, např. ‘Fayův úrodný’, ‘Heros’ a ‘Karlštejnský červený’, ze zahraničních třeba ’Jonkher van Tets’.
Jak rybízy zapěstovat do ovocné stěny
V ovocné školce obvykle koupíte keře rybízu s několika výhony. Stěnu z nich vytvoříte následovně: nadbytečné, nevhodným směrem rostoucí výhony při výsadbě ustřihněte na bázi. Ponechte jeden, dva nebo tři silné výhony. Ty přivažte na drátěnou opěrnou konstrukci (nejméně se třemi dráty ve výšce 60, 120 a 170 cm).
Po drátech se výhony vedou směrem vzhůru různým způsobem. Buď jako jeden svisle rostoucí výhon tvarovaný do vřetena, nebo se ponechají dva výhony (ramena), které se vyvedou na oporu ve tvaru písmene V, případně zůstanou tři výhony, přičemž oba vnější tvoří písmeno V a prostřední výhon roste přímo vzhůru.
Na rozdíl od keřů není v ovocné stěně růst většího počtu výhonů ze země žádoucí. Nadbytečné výhony odstraňujte co nejníž, pokud možno až u kořenového krčku. Sazenice rybízů také vysazujte jen tak hluboko, aby kořenový krček byl těsně pod povrchem půdy (omezíte tak zakládání většího množství výhonů).
Jak provádět řez u rybízu v ovocné stěně
U rybízu pěstovaného v ovocné stěně se na jednotlivých ramenech zkracuje jednoletý obrost na dvě až tři očka. Přestárlý plodonosný obrost se zmlazuje detailním řezem (zkrácení odplozených výhonů, nejlépe ke kratšímu rozvětvení). Stará ramena se během let průběžně nahrazují silnými výhony z přízemních pupenů.