Rytí záhonů je základ, přesto ho spousta zahrádkářů neumí načasovat a zbytečně se dře. Ryjte tedy správně

Co se záhonem na podzim? Dejte se do rytí

Proces rytí vést k obnově půdy, doplnění živin, zbavení se nežádoucího a přípravě na příští sezónu. Příroda by to zvládla samozřejmě i bez lidského přičinění, ale je otázka, jak by se její počínání líbilo zahrádkářům. Proto ani v případě, že nejste fanoušci rytí, nenechávejte záhony ležet ladem a připravte je na jaro aspoň pomocí kultivátoru.

Zahrádkáři se neshodnou: rýt záhony na podzim nebo jaře? Kde je pravda a proč je rytí tak důležité

www.nkz.cz

Kdy zrýt záhony?

Na rytí záhonů je správný čas na podzim, v průběhu listopadu. Čím blíž k mrazům, tím lépe, ale počítejte s tím, že během dešťů nebo po nich bude voda nasáklá vodou, těžká a pro práci rozhodně ne ideální. Podle předpovědi si proto tuto činnostnaplánujte na sušší část měsíce. Půda sice bude vlhká, protože v chladnějším období se z ní pomaleji odpařuje voda, ale ne mokrá, a ani ne přesušená jako v létě. Snadno do ní proniknete rýčem, takže vám práce půjde snadněji od ruky.

A proč je dobré rytí načasovat co nejblíže k mrazům? Protože při něm nad zem dostanete škůdce (nebo jejich vajíčka či larvy), kteří přezimují v zemi. Na mrazu snadněji vymrznou, případně je někdo sezobne, takže budete mít příští rok o něco méně práce při ochraně svých rostlin.

Instantní záhony jsou hitem mezi zahrádkáři: ušetříte jimi čas, peníze a sklidíte i pořádnou úrodu. Postačí vám k tomu obyčejný karton

www.nkz.cz

Jak připravit záhon na rytí?

Základním pravidlem je zbavit záhony kvetoucích plevelů. Pod zemí by mohly dozrát a vysemenit se... a příští rok byste měli o „zábavu“ s pletím postaráno. Ze záhonů můžete vytrhat také zbytky zeleniny –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zejména, když jde o dřevnaté kousky, které by se do jara nerozložily. Jinak ale můžete zbytky rostlin na záhonech nechat, zafungují jako potrava pro podzemní živočichy a dodají půdě živiny.

Jestli plánujete příští rok pěstovat zeleninu první trati (nejčastěji jde o plodovou), vyplatí se půdu prohnojit. Z přírodních surovin je skvělou volbou hnůj. Na zarytí je ideální lehce vyzrálý (je na pohled velmi tmavý, částečně rozleželý, ale stále s patrnými stébly podestýlky). Rozprostřete ho na půdu v tenké vrstvě, a až pak se pusťte do rytí. Jak budete půdu obracet, dojde k zarývání hnoje do země. 

V případě, že chcete použít čerstvý hnůj, navrstvěte ho na již přeryté záhony, nechte přes zimu vsakovat do země a na jaře ho shrábněte a nechte v kompostéru nebo rohu zahrady vyzrát. Čerstvý by mohl být pro řadu rostlin až příliš intenzivní a neprospívaly by.

Mulčování: tato prastará praktika majitelů přírodních zahrad zajistí záhony bez plevele i úrodnou půdu

www.nkz.cz

Jak se ryje záhon: Správná technika i rýč vám usnadní práci

Rytí vypadá naprosto samozřejmě, zvlášť když sledujete někoho s dlouholetou praxí. Jestli jste v této činnosti začátečníci, máme pro vás návod a tipy:

  • Ryje se v řadách, kdy se rýč zapichuje (zarývá) do země vždy až po horní okraj, půda se vyjme a převrátí vzhůru nohama.
  • Abyste se příliš nenadřeli,vybírejte si raději rýč s trochu menší hlavou.
  • Znakem správného a promyšleného rýče je pevná hlava, zpevněná spodní část nástroje, násada z tvrdého dřeva zakončená do tvaru písmene T. Lépe se pak drží.
  • Rýče existují s nášlapem a bez. Varianta bez nášlapu je o něco levnější, ale bude se vám s ní o něco hůře pracovat, zvlášť v těžší půdě.

Co všechno patří do kompostu, proč tam neházet citrusy a další důležité rady ke kompostování

www.nkz.cz

O autorce: Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada