Svlačec a podobný opletník

V zahradě často roste svlačec rolní (Convolvulus arvensis). Jeho lodyhy, které mohou dorůst do délky dvou metrů, se plazí po povrchu půdy, ovíjejí kolem rostlin nebo po plotě. Rostlina hluboké kořeny a vytváří kořenové výběžky (rhizomy), díky nimž je povrchové odstranění svlačce jen málo účinné. Pokud to jde, vyryjte a odstraňte vždy všechny kousky kořenů. To samé platí ovšem pro opletník.

Plevel na zahradě: nepřítel, nebo spojenec?

Svlačec má menší narůžovělé květy

Svlačec však snadno poznáte podle nálevkovitých bílých květů s růžovými proužky, které se objevují od června až do podzimu. Za slunného počasí se každý květ ráno rozvine, ale už brzy odpoledne téhož dne odkvete; za deště se květy neotvírají. Představte si, že každá rostlina může vytvořit až pět set semen, která přežívají v půdě až deset let!

Bršlice: zdravý, chutný i okrasný plevel

Opletník plotní (Calystegia sepium)
Info ikona

Opletník plotní (Calystegia sepium)  je vytrvalý popínavý plevel s dlouhými stonky, které se kolem opory otáčejí proti směru hodinových ručiček.

Foto: Shutterstock

Opletník poznáte podle velkých bílých květů

Do stejné rostlinné čeledi jako svlačec (svlačcovité) patří opletník plotní (Calystegia sepium). Jsou pro něj typické velké, bílé, zřídka růžové nálevkovité květy, které nevoní a vyrůstají během léta na výhonech, jež mohou být dlouhé až několik metrů. Opletník vytrhávejte ze záhonů pravidelně, nejlépe když je půda dostatečně vlhká – to se kořeny a podzemní oddenky snadno uvolňují.

Jarní plevele nelikvidujte, ale snězte

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada