Teď jahody správně přihnojte a na začátku léta budete sbírat kila úrody

Zkontrolujte stav rostlin a ostříhejte z jahodníků uschlé části

Jahodníky většinou bez problémů přezimují, v posledních letech je ohrožuje víc sucho než to, že by umrzly. Že jsou životaschopné, poznáte podle toho, že je v jejich středu zelené srdíčko. Pokud ho u svých jahodníků nevidíte, bez milosti je vyrýpněte a nahraďte novou sazenicí. 

Je potřeba ozdravit každou rostlinku: ostrými a čistými nůžkami na růže odstříhejte uschlé listy i zapomenuté výhony, je dost možné, že půjdou snadno i odtrhnout. 

Jahody na balkoně: na co nezapomenout

www.nkz.cz

Špatné jahodníky nahraďte novými

Správný čas pro výsadbu jahod je sice na podzim, ale jde to i zjara. Raději sáhněte po kontejnerových sazenicích nebo frigo sadbě, je tak šance, že z keříčků sklidíte sladké jahody už letos, byť to nebude žádné závratné množství. Jarní výsadba v sobě nese riziko nedostatku vláhy, proto si dejte pozor, ať vám čerstvě vysazené rostliny neuschnou a často je zalévejte. Hlídejte i předpověď počasí, a kdyby hrozily mrazy, čerstvě vysazené jahody pro jistotu přikryjte bílou fólií.

Okopávání jahod
Info ikona

Prokypřete půdu

Ručně nakypřete veškerá místa mezi jahodníky a odplevelte je. Při práci buďte opatrní, ať nepoškodíte kořeny rostlin. Provzdušněná půda je důležitá ze dvou důvodů: jednak ji zbavíte plevelů a zároveň umožníte lepší vstřebávání živin z hnojení i zálivku.

hnojení jahod
Info ikona

Jak hnojit jahody

Právě proto, že jsou jahody tak oblíbené, existuje na trhu nepřeberné množství hnojiv a povzbuzovačů. U nás jsou nejoblíbenější tyto 3 způsoby hnojení:

  1. Obyčejný kompost: stačí ho rozhodit mezi jahodníky a lehce zapravit motyčkou do země. Domácí kompost je plný života i živin a většinou ho máme k dispozici zadarmo.

  2. Kravský nebo koňský hnůj: k jahodníkům můžete dát i čerstvý hnůj, hrozí ale, že keříčky popálíte, když s ním budou v přímém kontaktu. Lepší je hnojit uleželým hnojem a lehce zapracovat do země množství odpovídající půlce kyblíku na metr čtvereční půdy.

  3. Hmyzí hnojivo: velmi dobře na rostliny působí hmyzí trus, který vzniká jako vedlejší produkt při chovu moučných červů. Oproti hnoji není agresivní, takže se nemusíte bát, že byste si rostliny popálili, když vám ujede ruka. Aplikuje se velmi jednoduše, stačí ke každé rostlině nasypat lžíci hnojiva několikrát do roka.

Nové jahodiště: kde a jak ho na zahradě založit

www.nkz.cz

Zabraňte plevelům vyrůstat

Příroda nemá ráda prázdná místa. Jakmile jahody okopete je potřeba půdu zamulčovat, jinak je budete za měsíc muset okopávat znovu. To nejlepší, co můžete udělat, je nasypat mezi ně dřevěnou štěpku v dostatečné výšce (alespoň 15 cm). Vypadá dekorativně, omezí růst plevele (a když už nějaký vyroste, půjde velmi snadno vytáhnout) a zároveň půdu mezi jahodníky zahřeje a postupným odtlíváním odspoda vyživí, takže rychleji porostou.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada