Teploty klesnou někde i o 15 stupňů, to se rajčatům líbit nebude. Máme tipy, jak jim prodloužit sezónu

Rajčatům a jiné teplomilné zelenině se výrazný pokles teplot líbit nebude

Pojďme si nalít čistého vína. Teplomilná plodová zelenina, jako jsou rajčata, papriky nebo lilky, potřebuje ke svému růstu a dozrávání plodů sluníčko, teplo a to navíc pokud možno bez velkých výkyvů. Právě proto, že ochlazení v září je u nás docela běžnou záležitostí, doporučuje se už začátkem srpna veškeré této zelenině zaštípnout vrcholy rostlin, aby energii dávala do dozrávání plodů a ne do nasazování dalších plodů. I tak ale nejspíš na keříčcích máte nedozrálé plody a přejete si, abyste ještě něco sklidili.

 

Jak prodloužit rajčatům sezónu

Horké počasí a slunce už teď rajčatům nejspíš nezařídíte, je ale pár způsobů, jak jim život o pár týdnů prodloužit.

Pravidelně je ošetřujte před plísní

Plíseň bramborová, která napadá rajčata, vysloveně miluje teplotní výkyvy a vlhko. Je vám už asi jasné, že podzimní ranní mlhy, časté deště a k tomu teploty jak na houpačce jsou pro ni vstupenkou do první řady. Na nic nečekejte a dopřejte rajčatům postřik chránící je před plísní. 

 

Stále ještě můžete praktikovat babské rady, které doporučují jako prevenci plísně na rajčatech česnekový výluh nebo postřik s jedlou sodou. Jestli vaše rajčata ještě nejeví známky plísně, tyto metody zaberou. Jestli už si nejste jisti, raději sáhněte po Polyversu nebo Altele. Postřiky všeho druhu aplikujte vždy v době, kdy nebude alespoň následujících 24 hodin pršet.

Schovejte je

Zásadní je omezit vlhkost na listech rostlin. Proto rostliny v květináčích přestěhujte pod střechu, v případě, že disponujete skleníkem, můžete využít ten a užívat si navíc výhody větší teplotní stability. Jestli skleník nemáte, buď můžete nižší rajčata přikrýt igelitovým tunelem, mobilním skleníčkem nebo nad ně vyrobit stříšku.

 

Zahřejte jim kořeny

Už naše babičky věděly, že pro lidské zdraví je důležité mít nohy v teple. Rajčata ocení stejné podmínky, a tak jim můžete aspoň na závěr sezóny dopřát peřinku z mulče. Klidně to může být nasušené seno, sláma nebo i čerstvě posekaná tráva (u té si dejte pouze pozor, ať se nedotýká přímo stonků rostlin, mohla by je popálit). Cílem je udržet v zemi pokud možno konstantní teplotu.

 

Nenechte rajčata nasazovat nové květy

Pokud jste v srpnu rajčatům zaštípli vrcholky, nejspíš nové květy nenasazují. V opačném případě je bez slitování odstřihněte. Nemají šanci, aby se proměnily v plody a zpomalují zrání již nasazených plodů.

 

Kdy rajčata sklidit

Teď jsou největším strašákem plíseň a možnost přemrznutí rostlin. Ani v jednom případě by vám pak zelené plody doma nedozrály. O plísni jsme si psali, pojďme si říci i něco k rizikovým teplotám. Pokud bude teploměr podle předpovědi atakovat hranici 5°C, na nic nečekejte a skliďte i zelené plody. Dozrají doma v krabici nebo na parapetu. Krátkodobý výkyv pod hranici 10°C se jim sice líbit nebude, ale zvládnou ho. Sledujte předpověď počasí a pokud by měly teploty klesnout pod 10°C, kolem keříčků obalte bílou textilii, o pár stupňů je zahřeje.

 

O autorce:

Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada