Tunel na zahradu z bílé netkané textilie
Tunel na zahradu vyrobíte z různých materiálů, tedy nejen z bílé netkané textilie. Konstrukci tunelu může totiž tvořit kov, ale i dřevo nebo plast. V případě kovu potřebujete tyčovinu o průměru 6 mm. Pokud jde o plastovou výztuž tunelu, tu vytvoříte z instalatérských trubek, které běžně koupíte v hobby marketu (nebo v potřebách pro instalatéry), ostatně stejně jako tyčovinu. Nejpřirozenějším a nejekologičtějším materiálem pro výrobu tunelu jsou pak lískové (nebo vrbové) pruty. Je však jen na vás, jaký materiál zvolíte. V každém případě vězte, že u 120 cm širokého záhonu potřebujete, aby jednotlivé materiály pro výrobu tunelu byly dlouhé zhruba 2 m.
Tvorba tunelu z lískových prutů
Pruty lísky jsou přirozeně rovné a velmi dobře se s nimi pracuje. Pro vytvoření oblouků je nutné, abyste je nejprve zbavili bočních větviček. Při jejich uštipování zahradnickými nůžkami postupujte po celé úrovni toho prutu. Lískové pruty jsou skvělou volbou v případě, kdy máte zdroj tohoto materiálu. Jsou výborné nejen na tunely, ale i jako tyčky k rajčatům, nebo na stavbu jiných konstrukcí. Při tvorbě oblouku tunelu si tyčku z lísky zapíchněte na kraj záhonu a ohněte ho tak, aby se vám protější konec podařilo zapíchnout na protější stranu záhonu.
Tvorba oblouků z instalatérských trubek
Tvorba tunelu z instalatérských trubek funguje na podobném principu jako tvorba tunelu z lískových prutů. Instalatérské trubky jsou poddajné, takže i když je koupíte rovné, tak je snadno zapíchnete do protilehlých stran záhonu. Bez problémů je tak vytvarujete podle svých představ a potřeb.
Tvorba tunelu z kovových tyčí
Poslední variantou, z čeho můžete vytvořit tunel, je tyčovina. Je to skvělý materiál, protože kovová tyč vám vydrží de facto navěky, pokud si zvolíte pozinkovanou variant. Navíc se s tímto materiálem velmi dobře pracuje. Snadno se ohýbá a dobře se zatlačuje do země, dokonce i do těžší půdy. Další výhodou kovových tyčí je i to, že po nich netkaná textilie krásně klouže, což dost výrazně usnadňuje instalaci tunelu.
Potažení kostry netkanou textilií
Aby se bílá netkaná textilie mezi oblouky z tyčí neprohýbala, doporučujeme rozmístit na 3 m dlouhý záhon zhruba 7 oblouků. Rozestupy mezi nimi by přitom měly být zhruba 50 cm. Jestli máte delší záhon, počet oblouků si podle toho upravte. Následně pak přes všechny oblouky na záhonu přetáhněte bílou netkanou textilii. Na záhon široký 120 cm potřebujete 3 m širokou a 10 m dlouhou bílou textilii. Tato velikost vystačí na výše uvedený rozměr záhonu, přičemž vám zbyde rezerva na okraje po celém obvodu. Zatížíte je kameny.
Bílá netkaná textilie vs. folie
Chcete vědět, proč se rozhodnout pro bílou netkanou textilii místo folie? Odpověď je jednoduchá. Pod folií se záhon bohužel zapařuje a vy ho proto musíte pravidelně větrat, což je práce navíc. U bílé netkané textilie to není zapotřebí. Navíc oproti folie textilie propouští vodu, takže záhon nemusíte zalévat, což u foliovníku dělat musíte. Nicméně když se pro ni rozhodnete, nezapomeňte se občas pod ní podívat. Stejně, jako se tam totiž daří rostlinám, mohlo by se tam líbit i slimákům nebo myším.