Protřelí zahradníci vědí, že neexistuje rok, kdy by se dařilo veškeré zelenině. Každou sezónu jsou podmínky vhodné pro něco jiného a letos se zdá, že by mohly nahrávat výborné úrodě rajčat. Jak snažení přírody ještě podpořit?
Dejte si u rajčat pozor na plíseň
Plíseň bramborová je spolehlivým zabijákem rajčat a jakmile se objeví, horko těžko s ní něco uděláte bez kupovaných postřiků.
Většina zahradníků se shodne, že relativně účinnou prevencí je mléčný postřik: stačí smíchat mléko a vodu v poměru 1:1 a aplikovat na celou rostlinu od shora až dolů jednou týdně. Lepší je používat farmářské mléko, které je nepasterované, jeho účinky jsou mnohem větší.
Podívejte se, jak se o rajčata starat právě teď:
Nezapomeňte rajčata vyštipovat
Zatímco mladé sazenice tyčkových rajčat bez problémů jednou týdně obejdete a vylámete jim boční výhony, ty vzrostlejší už svádějí k tomu na tuto činnost zapomínat. Přehuštěné rostliny jsou ale náchylnější k napadení plísněmi a chorobami a zároveň hrozí, že se pod vlastní vahou zlomí.
Nemusíte s odstraňováním zeleně zůstávat pouze u vylamování bočních výhonů. Když vám přijde, že je rostlina až moc zarostlá, klidně ji trochu provzdušněte. Důležité je nechat jí alespoň polovinu listů, hrají nepostradatelnou roli ve fotosyntéze, stínění plodů a chuti rajčat.
Jak správně zalévat rajčata
Jestli jste propadli mulčování záhonů, je dost možné, že rajčata nemusíte vůbec zalévat. Dokážou kořenit dost hluboko a umí si brát vodu i z hlubších vrstev půdy. V nezamulčovaných záhonech je ale potřeba občas konev nebo hadici vzít do ruky. Ale opatrně! Když to jednorázově se zálivkou přeženete, rajčata vodu pošlou do plodů a ty rychle popraskají. Je proto lepší zalévat pravidelně a vyváženě, extrémům se obloukem vyhněte.
Rajčata sklízejte průběžně
Tahle finta funguje u všech druhů plodové zeleniny: čím víc budete sbírat zralé plody, tím aktivněji bude rajče nasazovat nové plody a zrychlovat jejich zrání. Cílem každé rostliny je totiž rozmnožit se. Rajčata to dělají semeny, která zrají v plodech. Jakmile tedy sklidíte zralé plody, bude se snažit o další. Rozhodně na keříčcích nenechávejte plody přezrálé a nebo jakkoliv špatné, sklizeň by to zbytečně brzdilo.
O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.