Rajče je teplomilná zelenina, jejíž sezóna je u nás relativně krátká. Na záhony může jít až v druhé polovině května a jeho život utne většinou nejpozději v září obávaná plíseň bramborová, vlhko a nízké teploty. Cílem každého zahradníka je proto rostlinu pošťouchnout k co největší úrodě během zhruba tříměsíční vegetační doby. Právě k tomu slouží zmiňované zaštipování (někdo používá výraz vyštipování nebo vylamování), které je cíleným provzdušňováním a odstraňováním bočních výhonů rostliny. Ta pak svou energii nevkládá do tvorby “zbytečné” zelené hmoty, ale do květů a plodů.
Informace o vyštipování rajčat jsme pro vás i natočili. Video najdete na našem instagramu:
Co byste měli o vyštipování rajčat vědět
Jaká rajčata zaštipovat?
Tato procedura se týká pouze tyčkových odrůd rajčat, keříčková, divoká a balkonová se nechávají vesele košatět.
Jak správně vylamovat zálistky rajčat?
Při vyštipování je důležité rostlinu nepoškodit. Zálistky se proto vylamují co nejmenší, ideálně do délky 10 cm. Čím menší zálistek vylomíte, tím menší ránu rostlině způsobíte.
Kdy začít zaštipovat rajčata?
Vyvarujte se vyštipování rajčat těsně před deštěm nebo naopak po něm. Ve vlhku jsou rostliny náchylnější k infekcím a otevřená rána po odstranění zálistku je snadnou vstupní branou.
Čím zaštipovat rajčata?
Nejlepším pracovním nástrojem jsou vaše prsty. Když zálistek vylomíte, nehrozí, že byste přenášeli zárodky plísní a chorob z rostliny na rostlinu tak, jako by tomu bylo při používání nůžek.
Zahrádkáři oblíbená praktika při zaštipování rajčat
Zaštípnutí hlavního stonku nad 7. vijanem, rostlinu podněcuje k tvorbě zálistků.
Jak vyštipovat rajčata
Praktické je tuto činnost zahrnout do pravidelné zahradní obhlídky třeba jednou týdně. Při této frekvenci nehrozí, že by zálistky přerostly.
Zálistky najdete v paždí listů, v místě, kde vyrůstající list a stonek tvoří písmeno V.
Než se pustíte do práce, pořádně si umyjte ruce.
Rašící výhon uchopte palcem a ukazováčkem a opatrně jím viklejte, dokud ho nevylomíte.