Říká se, že ideální doba na jejich výsadbu je na podzim. Mají víc přirozené vláhy a je tak větší šance, že se ujmou. No jo, ale pak jsou tu choulostivé stromy a keře, jako třeba broskvoně, meruňky nebo vinná réva a těm se víc líbí, když je do země vysadíte až po rozmrznutí půdy po zimě. Byť je většinou potřeba dobře hlídat zálivku.
Dobrou zprávou je, že jestli jste to na podzim nestihli, je předjaří druhým ideálním termínem na výsadbu všech dřevin.
Jaká jsou specifika jarní výsadby stromů
Mladým stromkům hrozí nedostatek vody. Zima bývá na srážky relativně bohatá, jaro a léto v posledních letech vodou zrovna neoplývá. Je proto extrémně důležité po celou sezónu hlídat u nově vysazených stromů zálivku a případně zalévat. V prvních týdnech pravidelně, později v obdobích sucha.
- Pro jarní výsadbu jsou vhodnější kontejnerové stromky i keře. Snáz odolají suchům, protože mají už vytvořený kvalitní kořenový bal. Teď rozhodně raději investujte do nich než do prostokořenných sazenic, které mají výrazně horší ujmovost a je potřeba je vysadit, než začnou stromky rašit, což bývá v březnu, nejpozději dubnu.
Jak vysadit strom (keř) v kontejneru
Vysadit kontejnerový stromek nebo keř je extrémně jednoduché a s úspěchem ho zvládnou i začátečníci:
V běžných písčitých nebo středně těžkých půdách vykopejte jámu o velikosti 1,5 násobku velikosti kořenového balu hlubokou stejně jako stávající kontejner. U jílovitých a těžkých půd je dobré jámu vykopat hlubší a na dno dát alespoň 10 cm drenážní vrstvu z písku nebo jemného štěrku. Vždy je dobré vnitřní okraj jámy a její dno narušit rýčem, důležité je, aby nezůstala hladká.
Pokud chcete stromku dopřát dávku živin, můžete na dno jámy nasypat vyzrálý kompost nebo několik let uleželý hnůj (koňský nechte ležet alespoň rok, kravský minimálně tři, abyste neriskovali spálení kořenů). O vrstvu hnoje nebo kompostu ale vykopejte jámu hlubší.
Stromek vyndejte i s balem z kontejneru. Většinou to jde jednoduše a stačí chytit jednou rukou kmínek, druhou sundat květináč.
Lopatkou nebo rukama bal ze všech stran narušte a uvolněte kořeny obmotané dokola.
Vložte do připravené jámy a zkontrolujte, že prostor odpovídá: jáma je dostatečně velká a hluboká tak, aby v ní strom seděl stejně jako ve svém původním obalu. Rozhodně ho nesázejte níž, roub musí zůstat vždy cca 10 cm nad zemí, jinak by se strom dusil a navíc by původní podnož snadno zakořenila a “osamostatnila” se. Tím by se ztratil její význam pro váš strom. Naopak neroubované keře o něco hlouběji sázet můžete, povzbudíte tak tvorbu nových výhonů vyrážejících ze země, což je příznivé pro jejich zmlazování.
Těsně vedle kořenového balu zatlučte do země podpůrný kůl. Jeho výška by měla končit zhruba 10 cm pod nasazením koruny.
Jámu důkladně zasypte kvalitní zeminou, dejte si pozor, ať ji vměstnáte do každé mezírky, a ušlapejte.
Pak pořádně zalijte, ještě jednou čerstvou zeminu ušlapejte, ať vymačkáte všechny případné vzduchové bubliny, a případně dosypte.
Stromek uvažte osmičkovým úvazem k podpůrnému kůlu a nezapomeňte ho výchovně střihnout.
Celou sezónu hlídejte zálivku.