Vytřískejte ze sněhové nadílky maximum. 3 věci, které byste měli právě teď udělat na zahradě

1. zateplete záhony

Sníh funguje jako skvělá tepelná izolace před mrazem i jako prevence před vysycháním záhonů. Až budete odhazovat sníh z cestiček na zahradě, klidně ho nasypte (opatrně) třeba k růžím, cibulovinám nebo malinám a rybízům. Jen si dejte pozor, kdyby byl sníh příliš těžký, tehdy může svou vahou rostlinám i ublížit. A až přijde obleva, postupným odtáváním bude zásobovat půdu pod sebou vodou. Do té doby bude půdu i vegetaci pod sebou zahřívat a chránit tak před vymrznutím.

2. nadopujte vodou stromy

V posledních letech bojujeme všichni s nedostatkem přirozených srážek. Dešťovku v podobě sněhu se tedy vyplatí dopravit ke stromům a keřům a umožnit jejich kořenům, aby se vodou předzásobily. Sníh, který shrnete z cest, naházejte přímo ke kmeni stromů i keřů a rozprostřete pod korunu v místě, kde jsou kořeny. Až začne sníh tát, bude se postupně vsakovat do země a strom si vláhu bude postupně stahovat do sebe. Asi byste to neřekli, ale 1 m3 sněhu v sobě ukrývá 100 litrů vody. A to se jako jarní životabudič stromům bude hodit.

Zimní ochrana rostlin před mrazem, větrem a sluncem

www.nkz.cz

skleník v zimě
Info ikona

3. naházejte ho do skleníku

Schválně, kolikrát jste od konce zahradní sezóny zalili skleník? I když v něm zrovna teď nic neroste, mikroorganismy v půdě pro svůj život vláhu potřebují. Takže zálivka i v zimě je nutnost. Profesionální zahradníci proto jásají, když napadne větší množství sněhu. Přehazují ho totiž ve větší vrstvě do skleníku, kde jednak přispívá k vymrznutí škůdců a druhak se postupně stará o zásoby vody v půdě.

Dešťovka schovaná ve sněhu
Info ikona

Chraňte rostliny před polámáním a zahníváním

Ne všichni obyvatelé vaší zahrady budou ze sněhové nadílky nadšení. Z těch menších se snažte sníh naopak odhrnout z vysokých trav, jahod a suchomilných trvalek. U všech by při postupném tání hrozilo, že začnou zahnívat. Na vodu, hlavně její nadbytek, jsou citlivé.

Ježek v zimě: pomozte mu na zahradě přežít. Dejte ale pozor, ať ho z dobré vůle spíš neohrozíte

www.nkz.cz

Jakmile sníh ztěžkne, neudělá dobrou službu

Zahradě skvěle poslouží hlavně lehký sníh typu prašan. Jakmile začne drobná obleva, po ní opět mrazy, sníh ztěžkne, na povrchu vytvoří ledovou krustu a v tu chvíli je pro vegetaci spíš rizikem. Nepropouští totiž vzduch a zároveň je příliš těžký, takže hrozí polámání. Na záhonech ho proto zvrchu rozbijte třeba rycími vidlemi, abyste dovnitř pustili vzduch.

Zároveň obejděte zahradu v nejteplejší chvíli dne a sníh setřeste ze všech větví stromů a keřů, ať se pod tou tíhou nepolámou. Ty, kterým už se to stalo, zastřihněte a ošetřete.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada