Vyzkoušejte falešné setí, které probudí plevel, nebo mech ke změkčení vody

Jedná se postup, jak zmást zjara plevel a nechat ho předčasně vyklíčit (a pak ho s předstihem odstranit), postup na výrobu domácího stimulátoru růstu a tip na přírodní změkčovadlo zálivkové vody. Za vyzkoušení nic nedáte. 

Biouhel: co to je, jak ho vyrobit a používat v zahradě

www.nkz.cz

Falešné setí probudí plevel

Při přípravě půdy na novou sezonu můžete využít tzv. falešné setí, které pomáhá s předstihem omezit plevele. Při tomto postupu se záhony připravují dva až tři týdny před plánovaným setím nebo sázením. Postup je následující: půdu na záhonu nejprve důkladně zkypřete a potom urovnejte hráběmi. Semena plevelů přezimujících v půdě se nakypřením dostanou na světlo a začnou rychle klíčit. Mladé vzešlé plevele pak snadno odstraníte širší motykou anebo škrabkou na plevel. 

Kořenových plevelů se tímto způsobem bohužel nezbavíte. Pevné oddenky pýru plazivého nebo kořenující výběžky pryskyřníku plazivého budete muset pracně a pečlivě odstranit ručně.

Vrba pomůže při zakořeňování

Prodávané stimulátory růstu slouží k zakořeňování řízků a mladých rostlin. Existuje však také přírodní prostředek, který́ používali naši předkové, ale časem se na něj pozapomnělo – výluh z vrby. Pokud použijete mladé pruty z vrby, kterou máte na zahradě a která potřebuje prořezat, získáte stimulátor zakořeňování prakticky zadarmo

Příprava výluhu je jednoduchá. Použít můžete kteroukoliv vrbu, například vrbu bílou. Nejvhodnější jsou jednoleté výhony silné přibližně jako prst, z nichž lze snadno sloupnout kůru. Pruty nastříhejte na kousky dlouhé asi 20 cm a nožem z nich sloupněte kůru. Na 10 litrů výluhu budete potřebovat 2–3 kg nastříhaných kousků. Kůru i nastříhané pruty vložte do kbelíku, zalijte je vodou (ideálně dešťovou) a min. 24 hodin nechte luhovat. Pak tekutinu slijte. Řízky postavte do výluhu na 24 hodin a pak obvyklým způsobem vysaďte. Výluhem pak rostliny zalévejte až do doby, kdy zakoření. 

Vodu na zalévání změkčí mech

Hortenzie a pěnišníky vyžadují kyselou půdu, tedy s nízkým pH. Pravidelnou zálivkou tvrdou vodou z vodovodu se však pH půdy i substrátu v nádobách zvyšuje, a pak to mají vápnostřezné rostliny těžké. Z tvrdé vody ale můžete snadno udělat měkkou: kousky mechu vyhrabaného z trávníku vložte do konve na zalévání a naplňte ji vodou z vodovodu; mech vložte i do nádrže na dešťovou vodu. Mech zafunguje jako filtr, naváže minerály z vody a výsledkem bude měkká voda. 

Půdopokryvné rostliny fungují jako živý mulč

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada