Jak zabránit okusu stromů?
Ti z vás, kteří máte svoji zahradu oplocenou, se žádné nevítané návštěvy v podobě divoké zvěře bát nemusíte. Ale pokud pozemek oplocený nemáte, a to klidně i z toho důvodu, že zkrátka žijete na místě, kde není dovoleno ploty používat, máte šanci ochrany své zeleně proti nájezdům divoké zvěře, a to po celý rok.
Jak nám může divoká zvěř škodit
Vidět na zahradě srnku nebo zajíčka je jistě roztomilé a často i fotogenické, nicméně jakmile nám začnou likvidovat naše rostliny, už je tak rádi nevidíme. Srny i zajíci navíc milují kůru ovocných stromů, nepohrdnou ani okrasnými jehličnany a samozřejmě nevynechají zeleninu a okrasné rostliny. Srny dokonce milují květy i poupata růží. Nenechte tedy zvěř na vaší zahradě řádit a jasně jí ukažte, kdo je tady pánem. Máte různé možnosti, ale nejčastěji se používá pletivo nebo speciální repelent.
Mechanická ochrana je jednou z možností
Abychom ochránili kůru, zejména mladých a nově vysázených stromů, můžeme na kmeny připevnit pletivo či tzv. samosvornou ochranu. Jedná se o síť, která se jen omotá kolem kmene, většinou bývá černé nebo zelené barvy a sama drží, proto samosvorná. Důležitá je hustota ok, díky nimž bude kůra chráněna před ostrými zoubky zvěře.
Další možností je repelent
Stejně jako používáte repelent třeba na klíšťata, můžete jej jako odpuzující přípravek aplikovat i proti divoké zvěři. Název repelentního přípravu je Stop Z a účinně ochrání lesní porosty, ovocné stromy i okrasné keře proti zimnímu i letnímu ohryzu zajíců a srnčí zvěře. Repelent se aplikuje nástřikem na kmeny a větve ohrožených dřevin, po aplikaci rychle zasychá, při suchém počasí již do hodiny.
Jak přípravek funguje?
Jakmile aplikujete repelent na dřeviny, vytvoří se na nich elastický a průsvitný film, který nezabraňuje fotosyntéze ani dýchání rostlin. Je důležité, aby minimálně 6 hodin po aplikaci repelentu nepršelo a jeho účinnost je na dobu 6 měsíců. Výhodou je, že nemá žádný nepříjemný zápach, pro zvěř není toxický a opravdu funguje. Jedním balením o obsahu 300 ml, které bývá opatřené mechanickým rozprašovačem, je možné ošetřit zhruba 20 až 50 stromů, přičemž záleží především na velikosti dřevin.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.