Záhon pro jahody se zakládá na podzim. Připravte ho správně, jinak se jim nebude dařit. Máme pro vás návod s videem

Sázejte zásadně jen zdravé rostliny, je jedno, jestli pro tento účel využijete vlastní sazenice z odnoží osvědčených jahodníků nebo si je koupíte na trhu. Teď na podzim se sází zelené sazeničky se zdravými srdíčky.

Pro nedočkavce nabízíme video s rychlým návodem, jak na výsadbu jahod:

Kdy a jak sázet jahody na záhon

Připravte si sazenice jahod

V případě, že budete chtít sázet sazenice z vlastních jahod, nejspíš máte na starém záhoně zakořeněné odnože. Pro další výsadbu použijte první nebo druhou sazeničku, další už bývají slabší a méně vitální. Lepší je samozřejmě vybírat jedince s pěkně vyvinutým kořenovým balem.

Než dáte rostlinky do nového záhonu, ošetřete je preventivně proti houbovým chorobám namočením alespoň po dobu 30 minut v roztoku Polyversa. Jde o přírodní ochranu, která se používá i na ošetření před plísní bramborovou u rajčat (jen v podobě postřiku).

Připravte záhon na jahody

Jahody mají rády kyprou zem plnou živin. Záhony s těžší jílovitou půdou přeryjte, ostatní stačí poctivě nakypřit kultivátorem nebo motykou. Do půdy zapracujte zahradní kompost, případně granulovaný koňský hnůj, ovčí peletky nebo hmyzí frass. Je jedno co, důležité je dostat do půdy živiny ideálně organického původu. Vrchní vrstvu urovnejte.

Jak sázet jahody

Vždy se řiďte velikostí odrůdy, kterou pěstujete, menší můžete dávat blíž k sobě, mohutnější si žádají větší rozestupy. Obecně platí, že se jahody sází 30 až 40 cm od sebe, aby mezi keříčky zůstalo i v době nejbujnějšího růstu dost prostoru pro procházení a sběr.

Každé sazenici vyhlubte jamku, pokud jste nevyhnojili záhon podle předchozího kroku, můžete to napravit teď a do každé výsadbové jamky nasypte trochu organického hnojiva (granulovaný hnůj, ovčí peletky nebo hmyzí frass) a jahodník do ní vložte. Pozor! Důležité je, abyste sazenice příliš neutopili, musí jim vždy zůstat nad zemí středové srdíčko.

Záhon pro jahody zamulčujte

Práci, kterou odvedete teď, oceníte především příští rok při sběru jahod. Když záhon už teď zamulčujete např. štěpkou z ovocných stromů, jednak omezíte růst plevelů a ušetříte si práci s pletím, zároveň jahodám nabídnete suchou podložku pro plody. Ty pak při zrání nebudou tolik zahnívat, jako kdybyste je nechali ležet na vlhké zemi.

Jestli nemáte k dispozici štěpku z ovocných stromů, nepoužívejte v zahradnictvích často prodávanou mulčovací kůru. Pochází z jehličnatých stromů, je tedy přirozeně kyselejší a k jahodám se tolik nehodí. Raději v tom případě počkejte na jaro a jako mulč pak použijte posekanou trávu, seno nebo slámu.

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.