Kolik stojí návrh zahrady
Statisíce nebo také třeba jen pár tisíc. Rozpočet na návrh zahrady může jít opravdu do nehorázných sum, často si ale dokážete zahradu navrhnout svépomocí. Existují on-line kurzy (např. od Ateliéru Flera, se kterým se na stránkách Naší krásné zahrady pravidelně setkáváte), spoustu tipů a rad najdete i v knihách, případně si můžete domluvit jednorázovou konzultaci se zahradním projektantem. Když máte chuť přiložit ruku k dílu, vždy se to na ceně odrazí, a navíc zahradě vtisknete svůj jedinečný rukopis.
Jak zlepšit půdu na zahradě
Zejména zahrady u novostaveb mívají zahrádky tvořené navážkou, jílem nebo kamenitou půdou zakrytou jen 10–20cm vrstvou ornice. Developeři se často snaží šetřit, kde se dá. V takových podmínkách samozřejmě všechno neporoste, a než abyste šli cestou pokus – omyl, nejprve se zaměřte na půdu. Trávníku tenká vrstva ornice pro začátek postačí, většinou nedoroste hlouběji než 20 cm a později ho můžete dovyživit, se záhony byste si ale měli dát trochu práce.
Namísto minerálních hnojiv sáhněte po těch, co zlepší strukturu půdy a dodají jí živiny. Teď na podzim můžete na záhonky vysít zelené hnojení a brzy na jaře ho zarýt, případně do půdy přidejte štědrou dávku kompostu. Je jasné, že svůj nejspíš mít nebudete, skvěle ho nahradí kompost přímo z kompostárny, který je několikanásobně levnější než balený ze zahradnictví. Odvezete si ho na vozíku za autem nebo klidně v obřích nákupních taškách.
V průběhu sezóny mulčujte. Rozhodně ne za pomoci mulčovací fólie, ta zahradě spíš ublíží, než aby jí prospěla, což dokazuje fakt, že od ní ustupují i někteří profesionální zahradníci. Sáhněte po organických mulčích, opět klidně nízkonákladových, jako je posekaná tráva, sláma nebo štěpka z prořezu stromů.
Rozhodně si na zahradě založte kompost, využijete ho každoročně. Házet do něj můžete nejen rostlinný odpad ze zahrady, ale i kuchyňské zbytky nebo nepotištěný papír. Všechno se během roku promění v černé zlato.
Nezapomeňte na sudy na dešťovou vodu
Poslední roky nám počasí ukazuje, jak je nevyzpytatelné, a tak nespoléhejte na to, že srážky v sezóně stačí k tomu, aby zahradu zavlažily. Sudy a nádrže pod okapy jsou nezbytností, zakopaná retenční nádrž je ideální variantou. Dešťová voda je totiž měkká a k zalévání nejvhodnější. Studniční ji nahradí, ale při zalévání si dejte pozor, ať rostliny neutrpí šok. Je totiž mnohem studenější než vzduch.
Jaké zahradní nářadí na zahradu potřebujete
Zahradní nářadí je jediná věc, na které se nevyplácí šetřit, ve finále zaplatíte za opakované nákupy levných (a nekvalitních) věcí víc než za jeden bytelný nástroj. Minimálně v prvních letech si vystačíte se zahradním kolečkem, pořádným rýčem, hráběmi, lopatkou a kultivátorem. Kvalitní kousky se dají pořídit z druhé ruky, případně sledujte své oblíbené prodejce a počkejte si na slevovou nebo výprodejovou akci.
Kde sehnat rostliny
I zeleň na zahradu se může pěkně prodražit, když uděláte bezmyšlenkovitý nájezd do nejbližšího zahradnictví. V případě stromů, keřů a trvalek byste se vždy měli řídit tím, co jste si na zahradu navrhli (nebo vám navrhl projektant). Pro začátek stačí koupit pár trvalek a postupně si je namnožit.
Je to překvapivě jednoduché a zadarmo: teď po sezóně stačí sebrat semínka z odkvetlých druhů a na jaře je vysít do sadbovačů (spousta z nich se navíc rozmnoží samovýsevem). V průběhu sezóny, především na jaře, lze některé trvalky řízkovat a množit (třeba levanduli), případně můžete po pár letech vzrostlejší trvalkové trsy rozesadit.
Skvělým zdrojem nových rostlin mohou být výprodejové akce v zahradnictvích (ale stále pamatujte na svůj prvotní návrh a nenakupujte bezhlavě), internetové swapy nebo výměny rostlin mezi přáteli.
O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.