Dopřejte jahodám správné zazimování
Někdy se na zazimování jahod upíná zbytečně velká pozornost, ale je fakt, že bez něj byste měli časem na zahradě jahodový prales s minimem plodů. A vy nejspíš chcete pravý opak.
Jahodám před zimou otrhejte listy
Tedy ony s tím až tolik pomoci nepotřebují, protože se většiny listů na podzim zbaví i bez lidského přičinění. Je to proto, že se přes zimu dostávají do dormance, tedy stavu klidu. Všechny živiny si stáhnou do kořenů a středového srdíčka, a aby maximálně omezily fotosyntézu, shazují listy. Je to pro ně i jistý druh prevence před přezimováním chorob a škůdců.
Právě prevence chorob a škůdců je důvodem, proč kolem jahodníků opadané listy nenechávat a ty zbylé ostříhat. Klidně si můžete usnadnit práci a záhon s jahodami přejet sekačkou. Posbírá samovolně spadané listy a odřízne ty, co na rostlině zůstaly. Jen si dejte pozor, ať máte sekačku nastavenou na dostatečnou výšku, abyste rostlinám nepoškodili středová srdíčka. Tím byste je odsoudili k záhubě.
Odstřihněte nepoužité šlahouny
Jahody se rády a ve velkém množí. Jestli jste během sklizně a po ní rostlinám neodstřihávali šlahouny, nejspíš jich máte kolem každé několik zakořeněných. Buď je můžete odštípnout a nechat v květináči do jara zesílit nebo je jednoduše vyhoďte, pokud pro ně nemáte využití.
Kdy hnojit jahody
Jahodníky se hnojí především na jaře a během vegetace, kdy je potřeba podpořit růst a dozrávání plodů. Na podzim jim dopřejte štědrou dávku kompostu, případně vyzrálého hnoje. Obojí je třeba aplikovat na vypletý záhon, ideálně lehce zapravit do země. Organické hnojivo se bude vstřebávat postupně a rostliny z něj budou živiny čerpat celou příští sezónu.
Jak zazimovat jahody v truhlíku
Nádobové jahody jsou velmi oblíbeným doplňkem balkónů a teras a jejich zazimování se vlastně od toho záhonového moc neliší. I tyto jahody zbavte listů, místo sekačky na trávu ale použijte nůžky. Největší bolístkou rostlin v truhlících je rychlé vyčerpání živin. Jahodám proto buď vyměňte substrát, nebo do truhlíků přidejte granulovaný hnůj, zapracujte kompost, případně jinou organickou hmotu.
Zatímco v záhonech ochrání jednotlivé rostliny zem, truhlíky a jiné nádoby takovou ochranu neposkytují. Zvlášť ve větších mrazech by byly jahody ohrožené. Jestli máte možnost, přestěhujte zazimované truhlíky do skleníku, světlé nevytápěné garáže nebo alespoň blíž k domu, kde je bude trochu hřát teplo prostupující přes zdi. Můžete je také přikrýt bílou netkanou textilií, případně kolem jednotlivých rostlin navrstvěte suchou slámu. Přes zimu je ale kontrolujte, zvlášť bude-li zima bohatá na srážky. Mulč by mohla začít odspoda plesnivět, což je nežádoucí.
O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.