To, že máte alergii ještě neznamená, že si nemůžete užívat zahradničení. Jak na to, abyste netrpěli

Zní to možná zvláštně, ale ani v případě, že patříte mezi pylové alergiky, nemusí vám být pobyt a práce na zahradě úplně zapovězené. Stačí, když si na zahradu budete vysazovat pokud možno pouze hypoalergenní rostliny a zároveň se budete řídit pár jednoduchými pravidly pro pobyt venku v době “své” pylové sezony.

Chcete krásně zelený trávník? Jak na něj?

www.nkz.cz

Trávník nenechte vykvést a při sekání noste respirátor

Trávy patří snad mezi největší alergeny, a tak je důležité je na zahradě nenechat vykvést. Pak se totiž jejich nežádoucí účinky na dýchací cesty ještě znásobí. I tak ale můžete při sekání trávy doslova trpět a tato činnost vám může docela rychle spustit alergický záchvat. Relativně dobře fungují respirátory či pracovní masky, v nouzi dobře poslouží i přeložený šátek uvázaný přes nos. Stačí si ochranu nasadit včas (ideálně ještě než se pustíte do práce) a sundat ji až ve chvíli, kdy si po sekání umyjete ruce. A jestli jste alergičtí i na plísně, přenechte sekání trávy někomu jinému. 

sekání trávy
Info ikona

Pobyt na zahradě si dobře načasujte

Množství pylu poletujícího v ovzduší se v průběhu dne liší. Podle některých studií (odkaz najdete ve zdrojích) se odpoledne, po 14. hodině, hladina pylů ve vzduchu zvyšuje. Na zahradu proto vycházejte brzy ráno a po obědě si běžte odpočinout. Vhodný je také čas po dešti, kdy voda všechno spláchne. Naopak hůř se vám bude dýchat za horkých a větrných dnů. 

Používejte ochranné pomůcky

Nejvíc pylu vám utkví ve vlasech, na rukou a oblečení. Pracovat na zahradu proto vyrážejte dobře oblečení (dlouhé kalhoty a rukávy by měly být samozřejmostí), vybaveni čepicí (kšiltovkou), rukavicemi a brýlemi. Jestli sáhnete po slunečních nebo ochranných, je na vás, fungují oboje. 

Jarní výsadba keřů: v čem je její úskalí? Radíme, jak teď zasadit keře, aby to přežily

www.nkz.cz

Častěji perte a sprchujte se

S pylem utkvělým na vašem těle souvisí i potřeba častějšího mytí rukou, obličeje i vlasů. Zvlášť ve vlasech se ho dokáže držet docela velké množství, a proto je potřeba si po pobytu venku umýt i hlavu. 

Během pylové sezóny se také zouvejte venku, abyste si zrníčka pylu nenanosili domů, a oblečení co nejčastěji perte.

Vyhněte se rizikovým pracím

Popadnout motyčku, vrhnout se na kypření záhonů a mezitím zabořit nos mezi kvetoucí trvalky, není dobrý nápad. V době vaší hlavní pylové sezóny se těmto činnostem raději vyhněte.

Zdroj: www.vzp.czwww.avcr.czwww.mdpi.com

 

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada